Totéž často platí, když zjistíte, že s novým produktem nemáte na trhu konkurenci. I to bývá špatná zpráva, protože totální nepřítomnost konkurence může znamenat, že není přítomna ani poptávka. Jen vzácně nový produkt dokáže zrevolucionizovat celé odvětví. A ještě vzácněji dokáže nový produkt vytvořit nové odvětví.

Jak tedy zjistit, zda váš nový produkt stojí za to, aby se do něj investovalo a dostal se na trh? Pravda je taková, že si nemůžete být nikdy na 100 % jisti úspěchem na trhu. Bez ohledu na to, jak mocně jste do nové věci zamilováni a co tomu říkají vaši bližní, úspěch nového produktu závisí na řadě faktorů a mnohé z nich jsou mimo vaši kontrolu. Zde je výčet některých důležitých faktorů, které ovlivní úspěch či neúspěch nového produktu:

1. Životaschopnost návrhu nového produktu: Je to skutečně realistická myšlenka, která má potenciál generovat výnosy, nebo je to jenom projev intuice nezakotvený v tržních a výrobních realitách?

2. Lidé za novou myšlenkou: Správný tým, který se snaží dostat návrh nového produktu na trh, může tvořit rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem.

3. Zdroje potřebné k tomu, aby se nový produkt dostal z rýsovacího prkna nebo z PC vývojářů až k zákazníkům. Máte dostatek vytrvalosti, znalostí, kontaktů, kapitálu a stovky dalších věcí nutných k tomu, aby vše vyústilo v expedované dodávky zákazníkům?

4. Poptávka po novém produktu na trhu: Uspokojí nový produkt nějakou potřebu nebo touhu zákazníků?

5. Konkurence: Je trh už plný konkurentů? Pokud ano, co je nutno udělat, aby se nový produkt stal lepším než konkurenční produkty?

Než proinvestujete příliš mnoho peněz a času do nové myšlenky, udělejte si malý průzkum s cílem zjistit, zda se vám vyplatí jít do toho. Jaká je na trhu poptávka po podobných produktech? Pokud žádné podobné produkty na trhu nejsou, je možné, že po vašem produktu nebude poptávka. Pokud není na trhu nic podobného, prozkoumejte poptávku po produktech, které uspokojují podobné potřeby a podobné touhy lidí. Zjistěte si cenové relace, velikost trhu a další věci.

Prozkoumejte konkurenci. Není-li konkurence, může to znamenat, že není ani trh a tržní poptávka. Pokud existuje konkurence, zjistěte si něco podstatného o jednotlivých konkurentech a o vývoji konkurence a pak určete, zda máte reálnou šanci prorazit a získat podíl na trhu.

6. Identifikujte cílové zákazníky, ukažte jim nový produkt, a zeptejte se jich na jeho šance na tržní úspěch. Vyhněte se přitom přátelům a známým, ti vám řeknou jen to, co chcete slyšet. Pokud je vaším cílovým zákazníkem žena mezi 30-40 lety věku, kontaktujte určitý počet žen splňujících tuto podmínku.

Šéf softwarové firmy vyprávěl: "V našem podnikání jsme zažili případy, kdy jsme přišli s návrhem nějakého nového softwarového produktu, o kterém jsme byli přesvědčeni, že je skvělý a že ho všichni ihned budou kupovat. Potom, co jsme na vývoj vynaložili stovky hodin práce a tisíce dolarů a dostali produkt na trh, byli jsme udiveni tím, že jediní, kdo považovali produkt za skvělou věc, jsme byli my sami. Dokázali jsme jen to, že nad novým produktem zákazníci zívali nudou a nezájmem. Smutný výsledek za takové úsilí a peníze."

Proto ta nejlepší rada, kterou můžete dostat, když máte ve své firmě posoudit návrh nového (podle vás fantastického) produktu, zní: Ptejte se své hlavy, svého chladného rozumu, nikoli svého srdce. To je poučení a lekce, ke které museli mnozí podnikatelé dospět po řadě let neúspěchů.

Knox, T. W.: Evaluating your idea and your goals. Podle www.insite.cz 2. 8. 2007; výtah

- pn -

Související