Výrobní společnosti ve střední a východní Evropě, které pro podnikání využívají pouze legální software, jsou v nevýhodě. Jejich konkurenti užívající pirátský software ušetří minimálně 7 miliard korun, které by jinak museli investovat do licencí.

Vyplynulo to ze studie mezi 17 zeměmi ze střední a východní Evropy, Latinské Ameriky a Asie, kterou zorganizovala společnost Microsoft ve snaze vyčíslit dopady pirátství a přispět k větší ochraně duševního vlastnictví.

Snaha ušetřit na nákupu legálního softwaru se ale také může firmám velmi prodražit. Pokud je uživatel nelegálního softwaru odhalen, vystavuje se riziku vysoké náhrady škody.

"V Česku se kompenzace poškozeným výrobcům softwaru pohybuje v průměru okolo 260 tisíc korun. Lidé, kteří se dopustí trestného činu porušení autorského práva, rovněž riskují odnětí svobody na dobu až 8 let," vysvětluje Zuzana Predigerová, manažerka protipirátských aktivit ve společnosti Microsoft.

BEZPEČNOSTNÍ RIZIKA JSOU PŘEHLÍŽENA

Kromě finanční a trestněprávních postihů jsou s využíváním nelegálního softwaru spojena i značná bezpečnostní rizika. Například podle studie společnosti Harrison Group je u firem používajících nelegální software o 73 procent vyšší riziko ztráty nebo zničení citlivých dat a o 43 procent vyšší riziko kritického výpadku infrastruktury trvajícího déle než 24 hodin.

I společnosti, které nakupují legální software, však paradoxně tomuto majetku mnohdy nevěnují dostatek pozornosti. Využívají ho neefektivně či dokonce pořizují další licence zbytečně, aniž by si nejdříve zmapovaly aktuální situaci ve firmě.

PIRÁTSKÝ SOFTWARE UBÍRÁ PRACOVNÍ MÍSTA

Pirátství má špatný vliv nejen na samotné uživatele legálního softwaru a jejich konkurenty, ale i na celou ekonomiku. Mezinárodní obchodní komora (ICC) ve své studii vyčíslila negativní ekonomické a sociální dopady pirátství a plagiátorství na 1,7 bilionu amerických dolarů do roku 2015 a 2,5 milionu pracovních míst.

Podobně alarmující závěry vyplývají i ze studie analytické společnosti IDC: "Pokud by se celosvětová míra pirátství během následujících pěti let snížila o 10 procentních bodů, přineslo by to pracovnímu trhu více než 500 tisíc nových pracovních míst v oblasti technologií, nárůst ekonomiky o 142 miliard dolarů a pro státy navýšení daňových příjmů o 32 miliard dolarů," uvádí Predigerová.

PIRÁTI A ČESKÉ FIRMY

Jaký vliv má pirátství na konkurenční prostředí výrobních firem v Česku, se pokusila zmapovat protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance). Podle jejích odhadů jde průměrná roční ztráta tuzemských poctivých výrobních firem do stovek milionů: "Představuje odhadem zhruba 500 milionů korun. Za tyto peníze by bylo možné jen v sektoru výroby vytvořit více než 2000 pracovních míst," říká Jan Hlaváč, zástupce BSA. Celková hodnota pirátského softwaru v České republice však podle něj představuje 3,7 miliardy korun.

České organizace se mohou o rizicích nelegálního software a naopak přínosech správy a užití legálního softwaru dozvědět například na webu www.legalnisoftware.cz nebo na stránkách www.softwarenekradu.cz a na facebookovém profilu http://www.facebook.com/softwarenekradu.

Autoři: red