V Česku se začíná pomalu rodit nový trh prověřování stavu bytových nemovitostí před jejich prodejem. Podobná služba dosud v České republice téměř neexistovala, řekla Marie Báčová, poradkyně předsedy České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). První firmy se už snaží prázdného místa na trhu využít.

V České republice inspekce nemovitostí k bydlení rozhodně rozšířená není," uvedla odbornice ČKAIT. Z podobných služeb dosud zatím například Cech klempířů, pokrývačů a tesařů nabízel takzvanou inspekci řemesla, která ale prověřovala jen stav střech.

Volné místo na trhu chce využít například tuzemská skupina Dek. Firma oznámila, že letos očekává desetinásobný nárůst poptávky po prověření nemovitostí.

Prázdné místo na trhu s technickým hodnocením budov při prodeji už stačilo přilákat také další firmy, a to i ze zahraničí. Do Česka míří kanadská franšíza A Buyer's Choice Home Inspections, z tuzemských firem nabízí podobnou službu také společnosti Bytecheck nebo Absolut-In.

Zájem o předprodejní technický audit budov roste. „Vyšší zájem je dán oživením realitního trhu a zároveň zvýšenou opatrností investorů, kteří po ekonomické krizi důkladněji zvažují, za co své peníze utratí," řekl vedoucí projektu Nemopas Ctibor Hůlka. Tento fakt dokládá také průzkum zpracovaný agenturou TNS AISA, kde 75 procent respondentů projevilo vážný zájem o službu inspekce nemovitosti. Razantní zvýšení poptávky v letošním roce vedlo odborníky z Nemopasu k vypracování unikátní standardizace způsobu prověřování vad nemovitostí, která by se měla stát prostředkem pro férové obchodování na realitním trhu.

Prověření skutečného technického stavu nemovitosti totiž přináší výhody hlavně pro kupujícího, kterému dává jistotu dobré investice, snížení investičního rizika, ale i možnost vyjednání nižší kupní ceny. „A to je pro zájemce o nemovitost velká výhoda. Naše dosavadní praxe ukazuje, že velká část kupujících díky našemu odbornému posudku vyjednala výhodnější cenu prodávaného domu nebo bytu," zdůraznil jednu z největších výhod hloubkového posudku nemovitosti hlavní inspektor Nemopasu Radim Mařík. Na rozvinutějším realitním trhu je ale značka prověřeného domu u inzerátu výhodou i pro prodávajícího a realitní kancelář. „Očekávám, že zhruba do pěti let bude odborné prověření případných vad objektů běžnou součástí prodeje nemovitostí podobně, jak je tomu například v USA," dodal Hůlka.

Tvůrci projektu Nemopas působí na trhu posuzování vad staveb 15 let. Inspekce nemovitostí je přitom na českém trhu k dostání v různých podobách a kvalitě. Projekt Nemopas si klade za cíl vytvořit standardy a metodiku tak, aby výsledky prověrek od různých znalců byly srovnatelné a pro laika srozumitelné.

Nemopas nabízí unikátní metodiku prověření nemovitosti včetně použití nejmodernější techniky proškolenými odborníky. Jako jediný na českém trhu zajišťuje certifikaci, která sestává ze sedmi základních kamenů:

  • Statické posouzení
  • Hydroizolace objektu
  • Průkaz energetické náročnosti budovy (povinný od roku 2013 pro všechny prodeje a pronájmy nemovitostí)
  • Hlukové posouzení
  • Prověření plnění bezpečnostních, požárních a hygienických požadavků
  • Posouzení stavu povrchů podlah, stěn apod.
  • Stav technického zařízení budovy (instalace, rozvody)

Krom popisu aktuálního stavu domu, zájemce získá navíc ocenění nemovitosti včetně vyčíslení nákladů na sanaci vad. Inspektoři Nemopasu se opírají nejen o své mnohaleté zkušenosti a odbornost, ale i o výsledky měření nejmodernější technikou včetně termovize, zařízení pro měření vzduchotěsnosti nebo aparatury pro měření hluku. Nemopas lze využít u starších domů, novostaveb, ale dokonce i u projektové dokumentace.

Cena inspekce se pohybuje u běžného rodinného domu od deseti tisíc korun. V tuto chvíli inspektoři Nemopasu působí po celé České republice. Nemopas je po návštěvě objektu k dispozici do dvou pracovních dnů.