64 procent finančních manažerů se neodvažuje tipovat, kolik stát za 20 let existence systému DPH na této dani celkově vybral. Z těch, kteří tipovali, jich však dvě třetiny správně uvedly sumu vyšší než 3000 miliard korun. „Za dobu fungování DPH se řada věcí průběžně měnila. Platilo dohromady 6 různých sazeb, což správně uvedly tři čtvrtiny respondentů naší ankety. Různé kategorie výrobků se při souběžné platnosti několika sazeb DPH různě přesouvaly. Je to skoro neuvěřitelné, ale DPH byla původně v Evropě vynalezena jako velmi jednoduchá a transparentní daň,“ uvedl Robert Jurka z výboru Komory certifikovaných účetních.
Plných 65 procent účastníků výzkumu charakterizuje DPH jako vyloženě složitou daň. A alarmující čtyři pětiny účetních jsou přesvědčeny, že je velmi riziková a nákladná z hlediska administrace a realizace jejího výběru. „Je to pochopitelné. DPH je komplexní zátěží pro finanční oddělení. Daňová přiznání jsou výrazně častější než například u daně z příjmů. Účetní musí mimo jiné sledovat okamžik poskytnutí zboží a služeb a přiřadit je správně do zdaňovacích období. Situace je ještě komplikovanější, pokud subjekt obchoduje se zahraničím, což je dnes velmi častý případ,“ řekl Jurka.
Správa DPH patří k náročnějším činnostem finančních oddělení. Ty proto velmi citlivě sledují každou změnu její regulace. Komora certifikovaných účetních proto již dříve poukázala na fakt, že až 88 % firem na sklonku roku 2012 vnímalo nejistotu ohledně regulace DPH jako velký problém s konkrétním dopadem na obchodní výsledky firem.

Související