Průzkum společnosti Regus, do něhož se zapojilo 26 000 manažerů v 90 zemích, odhalil, že 48 % z nich pracuje na dálku minimálně polovinu pracovního týdne.
Někteří ředitelé mohou mít obavy, zda je možné zaměstnance na dálku motivovat a řídit. V průzkumu ale 45 % českých respondentů (a 55 % celosvětově) uvedlo, že podle jejich názoru je efektivní řízení zaměstnanců pracujících na dálku snadno proveditelné.
Rudd Doggen, výkonný ředitel společnosti Regus, k výsledkům průzkumu říká: „Flexibilní práce, pokud ji vedení společnosti správně využije, je přínosem pro všechny zainteresované. Podnikatelé, se kterými jsme hovořili, nám sdělili, že klíčovou roli v řízení na dálku hraje důvěra a svoboda. Pakliže je toto splněno, každý v něm vidí výhody; je to zejména vyšší produktivita, lepší udržení stávajících pracovníků a nižší provozní náklady.“
V České republice již 40 % společností (37 % celosvětově) využívá specifické systémy sledování efektivity a 42 % manažerů pracujících na dálku využívá pro komunikaci s týmy videohovory (celosvětově je to 43 %).
Možnost flexibilní práce má obzvláště velký význam pro mladší zaměstnance. 45 % respondentů v České republice se domnívá, že mladší a méně zkušení zaměstnanci získají díky práci na dálku větší zodpovědnost.
Navíc existuje názor, že flexibilní práce vytváří nový druh interakce mezi manažery a členy jejich týmů. 50 % respondentů se domnívá, že řízení na dálku přispívá k profesionálnějším vztahům.

Související