Ostřílený manažer Mark Hurd byl na podzim povýšen. Před čtyřmi roky musel kvůli skandálu z místa šéfa společnosti Hewlett-Packard s hanbou odejít. Letos jej správní rada technologického obra Oracle Corporation jmenovala generálním ředitelem.

Jenže pozici sdílí "napůl" se Safrou Catzovou, dosavadní hlavní finanční ředitelkou podniku. Než v září 2010 Mark Hurd nastoupil do 120tisícového amerického kolosu, byla Catzová považována za přirozeného nástupce jeho zakladatele a šéfa Larryho Ellisona. Nyní se tato vrcholová manažerka s velkým egem musí o vedení podniku dělit s Hurdem. "Řízení podniku dvěma generálními řediteli je v korporátní Americe extrémně ojedinělé," upozornil list Financial Times. Toto uspořádání určil sám Larry Ellison, když se po svých letošních srpnových 70. narozeninách rozhodl vzdát se jako generální ředitel denního řízení podniku, v jehož čele stál předlouhých 37 let. Ale to neznamená, že z vedení Oraclu odstoupil. Naopak. Nechal se správní radou jmenovat jejím výkonným předsedou, a kromě toho dokonce zůstává členem managementu jako hlavní technologický ředitel.

Proč tedy povýšil dva rovnocenné prezidenty podniku, Catzovou a Hurda, na generální ředitele, když ani jeden z nich nemá mít při rozhodování poslední slovo? To si chce samozřejmě ponechat sám Ellison. Jak ostatně řekl, "Safra a Mark v posledních několika letech dobře spolupracovali, což bude pokračovat. Zaslouží si uznání i titul generálního ředitele. A já budu nadále dělat to, co v posledních letech". Rozhodující slovo si tedy i nyní podrží Ellison, příslušník legendární generace zakladatelů technologického odvětví, významem řazený vedle takových jmen jako jeho přítel Steve Jobs nebo nenáviděný protivník Bill Gates.

VLASTNĚ SE NIC MOC NEZMĚNILO

Oba generální ředitelé budou jako dosud, kdy byli ještě prezidenty, odpovídat za tutéž část organizace jako před svým povýšením. Hurd bude mít dál na starost prodej, marketing a strategii a Catzová nadále řídí finance, právní záležitosti a výrobní operace. Budou ovšem pobírat vyšší plat než dosud a bonusy, ale podle Ellisonových představ se beze změny udrží dosavadní řídící triumvirát s ním v čele.

"To, že tento průkopník odvětví si ponechává odpovědnost za vývoj technologií, může zklamat ty, kteří soudí, že podnik potřebuje radikálnější změnu. Šlo jen o přesun židlí nahoře," napsal list Wall Street Journal. A dodal, že Ellison se vyzná v detailech vývoje produktů i řízení a "nikdo jiný v managementu nemá tutéž kombinaci talentů jako on".

Sdílení pravomocí, jako je tomu v Oracle Corporation, často signalizuje potíže, soudí analytik Rick Summer z výzkumné firmy Morningstar. Takové uspořádání je, jak zdůrazňuje, zřídkakdy dobrým nápadem: "V blízké budoucnosti to pravděpodobně přinese jen malé změny, ale z dlouhodobého hlediska se to nemusí osvědčit. Byl bych překvapen, kdyby Safra Catzová a Mark Hurd byli za pět let ještě spolušéfy".

KDO MÁ VĚTŠÍ ŠANCE

Kdo z obou těchto špičkových manažerů má větší šanci, že dříve nebo nejspíš o hodně později převezme od vášnivého jachtaře Ellisona kormidlo Oraclu?

Safra Catzová (52) zná technologického obra jako své boty. Jako talentovaná a úspěšná investiční bankéřka nastoupila do Oraclu už před více než patnácti roky a brzy se stala oporou svému náročnému šéfovi. Už dva roky po nástupu se stala členkou správní rady a začátkem roku 2004 byla jmenována prezidentkou firmy. S dokonalým přehledem a nadhledem připravila některé složité miliardové akvizice, například před čtyřmi roky převzetí konkurenta Sun Microsystems.

Safra se v prosinci 1961 narodila v Izraeli, ale ve svých šesti letech se s rodiči přestěhovala do Spojených států. Tam vystudovala finance na známé Wharton School a pět let se věnovala studiu práv na University of Pennsylvania. V roce 1986 nastoupila do finančního ústavu Donaldson, Lufkin & Jenrette, kde se zabývala investičním bankovnictvím. Osvědčila se natolik, že už rok po nástupu byla jmenována výkonnou ředitelkou jedné z divizí. Při své vzestupné manažerské kariéře stačila ještě porodit a vychovat dva syny, Jonathana a Daniela.

Svého plného kariérního uplatnění dosáhla Catzová, tato vysoce inteligentní, strategicky myslící, loajální manažerka a výborná organizátorka, právě v Oracle Corporation.

Ve srovnání se svým "spolušéfem" Markem Hurdem však má tato sebevědomá žena jednu "konkurenční nevýhodu". Tento 57letý manažer už totiž řídil samostatně jako generální ředitel dva podniky. Z toho druhého ovšem musel odejít kvůli skandálu. Catzová se sice dostala do výšin vrcholného managementu, ale byla vždy někomu podřízena.

Hurd po studiích řízení podniku na Baylor University nastoupil v roce 1980 do firmy NCR, kde začal jako terénní prodejce pokladen pro obchody. V kariérním růstu, v němž je soutěživost podmínkou, mu jistě pomáhalo to, že byl skvělým tenistou. Dokonce i na univerzitu byl přijat díky "tenisovému" stipendiu, aby byl posilou tamního týmu bílého sportu.

Když se v roce 2003 stal prezidentem a generálním ředitelem NCR, tvrdě a neúprosně prosadil zefektivnění výrobních operací a vývoj nových produktů. Získal pověst tvrdého manažera s výraznými vůdcovskými schopnostmi, který během krátké doby umí postavit firmu pevně na nohy. Rychle zvedl tržby i zisk NCR.

V roce 2005 se začala správní rada společnosti Hewlett-Packard (H-P) po propuštění své generální ředitelky Carly Fiorinové poohlížet po nástupci. A v jejím hledáčku se ocitl Mark Hurd, byť zatím řídil ve srovnání s H-P jen menší podnik.

ŠEL NA TO AGRESIVNĚ

Hurd byl jmenován šéfem podniku, ale brzy po jeho nástupu se ukázalo, že ve společnosti Hewlett- Packard nezůstane kámen na kameni. Především se dal na agresivní snižování nákladů. Již brzy poté, kdy se ujal žezla, propustil 15 200 lidí, desetinu všech zaměstnanců. Například počet pracovníků v oddělení informačních technologií šel dolů z 19 na 8 tisíc. Srazil počet softwarových aplikací ze šesti tisíc na 1500 a spojil 85 datových center do šesti. Tyto drsné kroky vedly ke zvyšování tržeb i dividend. Zvedl výrobu osobních počítačů a šťastnou ruku měl například i při akvizicích firem EDS a 3Com, do nichž investoval miliardy dolarů.

Zdálo se, že jeho důraz na krátkodobé výsledky a finanční management se osvědčuje.

Do tohoto procesu ovšem v roce 2008 zasáhla tehdejší finanční a hospodářská krize. Následujícího roku snížil všem zaměstnancům a manažerům platy dočasně o pět procent a zrušil i řadu jejich výhod. Sám si srazil plat o 20 procent, ale správní rada s tím nesouhlasila a vrátila mu dosavadní příjem.

I když byl všestranným šéfem, který se s přehledem zabýval financemi, provozem i prodejem, do jeho strategie se vloudila osudová chyba. Mezitím totiž Apple, řízený jeho geniálním přítelem Stevem Jobsem, dal na trh iPad a jiné produkty, a to poškodilo výrobce osobních počítačů a laptopů, mezi nimiž byla společnost Hewlett-Packard jedničkou.

Hurd tento vývoj zaspal, a to se mu zle nevyplatilo. Měl proto špatné vztahy s některými členy správní rady. Tento dozorčí orgán tehdy analytici označovali za dysfunkční, protože v něm spolu bojovaly různé frakce. Ale i tak byla kritika šéfa Hurda zřejmě namístě.

To ovšem nikterak nepoškodilo jeho profesionální pověst. V roce 2007 jej časopis Fortune zařadil mezi 25 nejmocnějších osobností byznysu. O dva roky později jej Forbes vyhodnotil jako nejlepšího manažera v odvětví. Někteří analytici mu ovšem vytýkali, že svým autoritativním řízením narušil podnikovou kulturu, která se označovala jako H-P Way a byla postavena na autonomii a kreativitě zaměstnanců, obvyklou ve většině technologických firem. Hurd podcenil také potřebu inovace produktů.

SKANDÁL S VNADNOU MODERÁTORKOU

Přesto podnik pod jeho vedením vykazoval vcelku dobré výsledky, i když mu někteří investoři vytýkali, že nelze náklady snižovat do nekonečna. Že chtějí především vidět výraznější růst.

K jeho nucenému odchodu z obra Hewlett-Packard v srpnu 2010 však došlo nikoli kvůli některým jeho chybám v řízení, ale komicky kvůli vztahům s externí moderátorkou podnikových akcí, herečkou Jodie Fisherovou. Její proslulá advokátka ze světa VIP totiž poslala správní radě H-P dopis, v němž Hurda obviňuje ze sexuálního obtěžování své klientky. Pro Hurda totiž mezitím tato femme fatale po třech letech vztahu přestala být přitažlivá. A ztratila i dobře placený job v H-P. Zkrátka se chtěla Hurdovi pomstít.

Správní rada propadla panice, obávala se dlouhé vlny negativní publicity a nařídila vyšetřování. Zjistila však, že o žádné obtěžování nešlo. Ale co považovala za závažné, bylo to, že Hurd porušil podnikové standardy chování.

Zval totiž Fisherovou na nákladné večeře a výlety, ale účet nehradil z vlastní kapsy, nýbrž zlatou služební kreditní kartou, kterou měl na oficiální akce pro pohoštění významných zákazníků a dalších pro podnik důležitých osobností. Správní rada mu to spočítala - tento manažer s milionovými příjmy připravil podnik o 20 tisíc dolarů. Šlo tedy vlastně o prkotinu.

Hurd však hlavu neztratil. Předně se rychle mimosoudně vyrovnal s Jodie Fisherovou, která pak pokrytecky litovala, že Hurd musel odejít z pozice generálního ředitele H-P. A za druhé přesvědčil správní radu, aby ho nepropouštěla, ale umožnila mu odejít na vlastní žádost. Tím pádem nepřišel o odstupné, které činilo 12,2 milionu dolarů, a o akciové opce ve výši 34,6 milionu dolarů.

NEJHORŠÍ PERSONÁLNÍ ROZHODNUTÍ?

Steve Jobs, šéf firmy Apple, Marka Hurda přesvědčoval, aby v čele H-P zůstal. A nabídl se, že napíše členům správní rady H-P dopis, aby své rozhodnutí vzali zpět. Larry Ellison, šéf Oracle, si spočítal kvality svého kamaráda Marka Hurda a okamžitě mu ve svém podniku nabídl místo prezidenta. A v New York Times Ellison napsal, že "správní rada Hewlett-Packard prostě učinila nejhorší personální rozhodnutí od té doby, kdy idioti ve správní radě Applu před mnoha roky vyhodili Steva Jobse. H-P má vůbec dlouhý seznam neúspěšných generálních ředitelů, dokud nenajal Marka (Hurda), který za pět let v čele odvedl skvělou práci, jež H-P vrátila do bývalé velikosti".

V srpnu 2010 Mark Hurd z H-P odešel, ale už hned v září začal svou kariéru v Oraclu. Takže během jediného měsíce utrpěl strmý pád ze své kariérní výše a zároveň získal příležitost k novému vzestupu.

S Larrym Ellisonem a Safrou Catzovou vytvořili úspěšný, dokonale sehraný řídící triumvirát. Někteří skeptičtí analytici si ovšem kladou otázku, jak dlouho uspořádání s dvěma generálními řediteli vydrží a zda umožní v neobyčejně ostré konkurenci na trhu optimální podmínky pro další rozvoj Oracle Corporation. Racionální manažer Mark Hurd si s tím zatím hlavu neláme.

 

Miroslav Prchal
spolupracovník redakce


MARK HURD (57)

Absolvoval bakalářské studium řízení podniku na Baylor University. V roce 1980 nastoupil do NCR Corporation jako prodejce, v roce 2001 byl jmenován prezidentem NCR a o rok později hlavním provozním ředitelem. V roce 2003 se stal generálním ředitelem. V roce 2005 ho správní rada podniku Hewlett-Packard vybrala jako generálního ředitele. V září 2006 se stal i předsedou správní rady. V srpnu 2010 rezignoval na všechny funkce poté, kdy správní rada začala vyšetřovat údajné sexuální obtěžování externí spolupracovnice podniku. Šest z 10 členů rady hlasovalo pro Hurdovo propuštění. V září 2010 ho technologický kolos Oracle Corporation jmenoval jedním z prezidentů podniku a členem správní rady. V září 2014 se stal jedním ze dvou generálních ředitelů Oraclu. O řízení podniku se dělí s finanční a provozní šéfkou Safrou Catzovou.

 

V roce 2007 časopis Fortune zařadil Hurda mezi 25 nejmocnějších osobností byznysu. O dva roky později jej Forbes vyhodnotil jako nejlepšího manažera v odvětví. Někteří analytici mu ovšem vytýkali, že svým autoritativním řízením narušil podnikovou kulturu H-P.

 

Foto: Reuters

Související