Při jeho nástupu do funkce před více než 10 lety přitom mnozí experti i kolegové "Boba" Igera považovali jen za dočasné řešení. Manažer, který svou pracovní kariéru začal jako rosnička v lokální televizní stanici, neměl dle jejich názoru dostatek zkušeností s filmovým byznysem (podle časopisu Economist jej předchůdce Michael Eisner prý protežoval i proto, že doufal, že Iger se neosvědčí, a nebude tak moci zastínit jeho dvacetiletou éru šéfování). Nyní ale manažer ve správní radě společnosti může zůstat ve funkci dostatečně dlouho, jeho odchod již třikrát odložila. Podle plánu má Iger koncernu šéfovat až do června 2018. Co do délky úřadování tak Eisnera sice nepřekoná, svým úspěchem se mu ale více než vyrovná.

Změně postoje správní rady se nelze divit. Jen hodnota akcie společnosti se pod taktovkou Igera zečtyřnásobila: z 24 dolarů za kus na dolarů 100. Nadšenec do nových technologií (nové hodinky Smartwatch od Applu musel mít okamžitě) se zasadil o celou řadu důležitých akvizic. To Disneymu nejen zajistilo dodatečné tržby, ale především mu to pomohlo obstát ve stále tvrdší konkurenci zábavy na internetu a digitalizaci byznysu, kdy spotřebitelé stále méně kupují kdysi lukrativní nahrávky DVD a namísto toho si filmy raději stahují na internetu.

Buďte upřímní, vyplatí se to

To, že nebude žádným maňáskem či záplatou, Iger akcionářům i zbylému managementu ukázal hned druhý den po nástupu do funkce. Tehdy na zasedání vedení firmy navrhl převzetí společnosti Pixar Animation Studio. Mezi oběma společnostmi existovala již od 90. let spolupráce, v jejímž rámci Disney zajišťoval distribuci filmů, které Pixar vyráběl. V roce 2003 se ale tehdejší šéfové obou firem - Steve Jobs a Michael Eisner - dostali do sporu kvůli financím a hrozil krach celé kooperace. Iger se proto rozhodl navrhnout řešení radikální - Pixar zcela převzít. "Věděl, že se ve firmě šušká o tom, zda je vůbec hoden této pozice a jak dlouho se na ní asi udrží," cituje deník Los Angeles Times jeho ženu Willow Bayovou. "Věděl jsem, že jsem pod tlakem," dodal manažer, který si potrpí na přesnost a dbá na dobrou kondičku (kvůli sportu prý neváhá vstát i v půl šesté ráno).

"Na zasedání jsem měl načrtnout příštích 20 let divize animace. Řekl jsem: Máme tři možnosti, jak pokračovat. Buď to necháme, jak to je, nebo najdeme nového šéfa, anebo koupíme Pixar," cituje Igera magazín Fortune. "Je tu ale jeden problém. Zaprvé to bude zřejmě velmi drahé a zadruhé nevím, zda je vůbec Pixar na prodej," dodal manažer. "Bylo to zasedání, na které nikdo hned tak nezapomene. Všichni ztichli," vzpomíná pro Fortune John Pepper, tehdejší člen správní rady.

Šílený a geniální nápad

Transakci měl sice ze strany Disneyho koordinovat celý tým, Iger ale neváhal Jobsovi v ten samý den zavolat osobně. "Řekl jsem: Steve, mám šílený nápad," vzpomíná manažer, který ale prý zprvu nechtěl moc s pravdou ven. "Byl jsem nějak nervózní, protože to poslední, co jsem chtěl, bylo, aby mi ten telefon položil," dodává. Nakonec se ale Iger odhodlal svůj nápad Jobsovi načrtnout. "Nejdříve bylo úplné ticho. Moje srdce zběsile bušilo. A Steve nakonec řekl: Víš co? On to vůbec tak šílený nápad není," citují Igera LA Times. V lednu 2006 tak Disney Pixar, z jehož produkce pocházejí filmy jako Hledá se Nemo či Wall-E, za 7,4 miliardy dolarů převzal.

Iger je si jist, že se v transakci vyplatila i jeho otevřenost. "Při vyjednávání musíte učinit rozhodnutí, do jaké míry projevíte svůj zájem. Já jsem své karty vyložil na stůl. Proč nebýt upřímný? Já jsem Pixar potřeboval koupit," cituje jej magazín Forbes.

Toho si prý cenil i Jobs, který byl tehdy zároveň šéfem koncernu Apple. S převzetím souhlasil i kvůli tomu, že obě firmy byly již velmi propojené a Iger byl velkým fandou nových technologií a trendů. Právě na jeho konto tak připadá uvedení seriálů "Lost" a "Desperate Housewives" na iTunes, což byla jedna z prvních transakcí svého druhu. "Inovace a nejnovější technologie" jsou vedle "nejlepšího možného kreativního obsahu" a "expanze na nové světové trhy" jedním ze tří hlavních deklarovaných pilířů koncernu. "Technologie je více než jen příležitost. Pevně věřím, že se na ni podnik musí dívat jako na svého přítele. Již Walt Disney byl velký fanda technologií," tvrdí v rozhovoru pro Harvard Business Review Iger, který po smrti Jobse převzal funkci čestného šéfa správní rady Applu.

Má schopnost získávat si lidi a vyjednávat

Fakt, že deal s Jobsem vyšel, podle pozorovatelů i kolegů ale souvisí také s jeho přátelským a sympatickým přístupem a schopností přímo s lidmi vyjednávat. "Iger si dokáže k těmto lidem najít cestu. To je jeho tajná zbraň," míní producent Brian Grazer, který s ním již přes 25 let spolupracuje. "Jako zakladatel a majitel firmy chce mít vždy vizi a důvěru. A to je pro Boba ta nejvyšší priorita," citují Grazera LA Times.

Tento přístup podle pozorovatelů přispěl i k tomu, že se Igerovi podařilo smířit s Royem Disneym, vnukem zakladatele koncernu Walta. Ten se počátkem tisíciletí velmi vážně rozhádal s Igerovým předchůdcem Eisnerem a usiloval o jeho odstoupení. "Rád jsem přímý a lidem ukazuji, jakým směrem se firma ubírá. O hodně informací se dělím," tvrdí i sám manažer, který 10. února oslaví své 65. narozeniny. Lidem, s nimiž pracuje, tak projevuje velkou důvěru, což se mu vrací v jejich pracovním nasazení.

"Energie a nadšení u Disneyho se dramaticky zlepšily," pochvaloval vedoucí styl Igera sám Steve Jobs. Pozitivní podle něj bylo, že Iger dal jednotlivým divizím volnost a nesnaží se příliš centrálně kontrolovat a řídit.

Novým kolegům z Pixaru Iger zajistil "plynulý" přechod pod křídla koncernu například tím, že ve funkci ponechal kreativní šéfy firmy, Johna Lassetera a Eda Catmulla, a navíc jim svěřil i divizi animací Disneyho.

Strach nesmí ovládat váš život

Jak důležitý takový přechod je, Iger zažil na vlastní kůži. Svou kariéru manažer narozený v New Yorku začal v roce 1974 u televizní stanice ABC, která tehdy patřila mezi tři hlavní vysílací stanice ve Spojených státech. Zde se během 15 let přes různé pozice vypracoval až na post zábavního šéfa. V roce 1993 se stal šéfem ABC Network Television Group a o rok později i členem vedení mateřské společnosti Capital Cities/ABC. Když v roce 1996 celou skupinu převzal Disney, dostal Iger šanci zůstat.

Iger sám žertuje, že kdyby musel napsat knihu o své kariéře, mohl by ji nazvat "Jak jsem byl koupen", čímž má na mysli právě akvizici ABC ze strany Capital Cities v roce 1985 a posléze ze strany Disneyho. Přitom mnohem výstižnější by byla kniha s názvem "Jak jsem kupoval". Pixar totiž byla teprve první ze tří hlavních akvizic, které Iger učinil a jež jsou jakýmsi základním kamenem dnešního úspěchu Disneyho.

Podle deníku LA Times se přitom takto radikální převrat daří většinou lépe manažerům, kteří do firmy přijdou nově a nejsou v jejích strukturách tak zaběhlí jako Iger.

Igerovou výhodou ale podle analytiků i kolegů je, že má raději věci pod kontrolou, než aby na události byl nucen reagovat. "Člověk se nesmí bát," řekl v jednom rozhovoru sám manažer. "Mám zkrátka vrozenou schopnost nenechat strach ovládat můj život," dodal.

Z chyb si nic nedělejte

Zároveň je ale podle Igera normální chybovat, sám prý několik přešlapů učinil. "V našem byznysu je to relativně běžné, protože zde neplatí zákony vědy, ale kreativity," tvrdí. V 90. letech se tak například rozhodl u stanice ABC prosadit hudební seriál, který byl ale obrovský propadák a po 11 týdnech byl stažen z vysílání.

Z chyb si však podle Igera člověk nesmí dělat příliš těžkou hlavu. "Nevychutnávejte si úspěch příliš dlouho, protože další výzva na vás již čeká. Stejně tak ale nesmíte truchlit kvůli chybám. Poučte se z nich a jděte dál," říká.

Přestože tak mnozí analytici tvrdili, že cena, kterou Disney za Pixar zaplatil (téměř o čtyři procenta vyšší, než byla hodnota akcií), je příliš vysoká, koncernu se tento krok vyplatil. Dnes je společnost druhým největším filmovým producentem světa (jedničkou je Warner Bros.). V uplynulém fiskálním roce (skončil 30. října 2015) společnost dosáhla obratu ve výši 52,5 miliardy dolarů, zisk činil 8,4 miliardy dolarů. Největší podíl na tržbách má divize mediální (44 procenta), mezi další aktivity Disneyho patří zábavní parky, výletní lodě, hotely či vlastní televizní stanice.

K rozšíření filmové divize přispěla i další akvizice, kterou Iger inicioval uprostřed finanční a hospodářské krize. V roce 2009 Disney za 4,2 miliardy dolarů převzal komiksové nakladatelství Marvel, do jehož portfolia patří postavy jako Hulk, Spider-Man či Iron Man. Vlastník a šéf firmy Isaac Perlmutter se sice dlouho zdráhal s Igerem vůbec vyjednávat, nakonec se ale nechal přesvědčit.

Trhák Hvězdné války

Doslova hvězdnou transakcí ale byla akvizice, k níž došlo o tři roky později, v říjnu 2012. Tehdy Disney převzal produkční společnost Lucasfilm a s ní práva na snímky Star Wars (Hvězdné války) i Indiana Jones. Autor filmů George Lucas přitom další díly již točit nechtěl, Iger jej ale dokázal přesvědčit o tom, že si jeho firma i pod křídly Disneyho zachová svou nezávislost.

Tento deal je zajisté korunovací Igerova působení, koneckonců jeho aktuální, sedmý díl již nyní patří mezi nejúspěšnější filmy světa (v Severní Americe už jedničkou je). Nehledě na to, že tržby z promítání a prodeje nejrůznějších reklamních objektů kupní cenu Disneymu bohatě vrátí. "Čtyři miliardy dolarů byly pěkný balík peněz. Ale přinejmenším polovinu z toho nynější díl Hvězdných válek Disneymu vrátí," cituje deník Handelsblatt Shawna Robbinse, analytika společnosti BoxOffice.com.

Splatit kupní cenu by mohl pomoci i nový díl oblíbené řady Indiana Jones, jehož plánovanou produkci nyní Iger potvrdil. Zda se jeho promítání dočká ještě jako šéf Disneyho, je otázkou. Svůj odchod z funkce za rok a půl totiž "myslí skutečně vážně".

 

Zdroje: The Economist, Fortune, Bloomberg, Handelsblatt, Wall Street Journal, Forbes

Robert Allen Iger

Narodil se 10. února 1951 v New Yorku. Jeho rodiče byli Židé, otec Arthur pracoval jako manažer a profesor reklamy, matka Mimi byla učitelkou.

Vystudoval obor komunikace na Ithaca College s vyznamenáním Magna cum laude.

V roce 1974 začal pracovat pro televizní stanici ABC jako supervizor newyorského studia, posléze přešel do divize ABC Sports. Během let se vypracoval až na pozici prezidenta ABC Television Network Group, kterou zastával od roku 1993.

V roce 1996 se stal členem vyššího vedení Disneyho, v roce 2000 nastoupil do funkce chief operating officera (COO). Zároveň se stal členem správní rady.

V říjnu 2005 se stal šestým výkonným šéfem koncernu Disney v historii firmy, která byla založena v roce 1923. Krátce po svém nástupu inicioval svou první velkou akvizici, převzal animační studio Pixar. V roce 2009 následovalo nakladatelství Marvel a v roce 2012 studio Lucasfilm.

Od roku 2012 je Iger šéfem správní rady Disneyho, z funkce výkonného šéfa má odstoupit v červnu 2018.

Je podruhé ženatý, se svou ženou, novinářkou Willow Bayovou, má dva syny. Z prvního manželství má dvě dcery.

Časopis Fortune jej v letech 2006 a 2007 zařadil mezi "25 nejvlivnějších lidí v byznysu". Iger je čestným šéfem správní rady koncernu Apple.

 

Barbara Bublíková,
spolupracovnice redakce

Související