Co jsou postupy data science? Tento výraz se těžko překládá a ještě hůře vysvětluje. Na začátek bychom mohli konstatovat, že s data science dokážeme v big data hledat určité souvislosti. Na toto téma jsme měli možnost hovořit s Bohumírem Zoubkem ze společnosti Profinit, která se touto problematikou zabývá na špičkové úrovni. Obracejí se na ně klienti z řad finančních institucí, telekomunikačních operátorů a dalších společností. O konzultace je žádají i odborníci, kteří tuto problematiku vyučují na ČVUT, Fakultě elektrotechnické.

PŘÍKLAD PRVNÍ: HLÍDÁNÍ FINANČNÍCH TOKŮ

Dobře organizované rodinné finance jsou základem spokojenosti celé rodiny. To proto, že jakmile tady něco nefunguje, dochází k hádkám, nesrovnalostem, napětí a snížení úrovně rodinné pohody.

Představte si tedy situaci, kdy stojíte před bankomatem a zadáte žádost o vydání tisícikoruny. A i když na účtu máte dostatek peněz, bankomat vám na displeji oznámí, že vám vydá jen dvě stovky, protože - ač je třeba sobota - v pondělí odcházejí platby záloh na plyn a na elektřinu. A že byste se mohli dostat do problémů, protože by vám chybělo - v případě výběru tisícikoruny - osm set na zaplacení obou pravidelných plateb.

Klikli jste na článek, který patří do předplatitelské sekce IHNED.cz
Chcete si přečíst celý článek?