Aktuální vývoj na pražském trhu kancelářských nemovitostí je v řadě ohledů podobný vrcholu trhu v uplynulé dekádě (v roce 2007). "Tehdejší, stejně jako dnešní hospodářský růst umožňuje firmám expandovat, i když z důvodů opatrnějšího přístupu trvá rozhodovací proces déle. Řada z nich se teď poohlíží po nových kancelářích, což dokazuje i rostoucí podíl pronájmů nových prostor na úkor renegociací, jejichž podíl v roce 2016 výrazně poklesl," říká Petr Kareš z JLL, která nabízí komerční nemovitosti a správu investic společnostem a investorům v Česku. "Firmy se snaží změnit kancelářskou budovu po deseti až dvanácti letech a zefektivnit a zatraktivnit pracovní prostředí v souladu s moderními trendy," doplňuje Kareš. V současné době poptávají prostory větší než pět tisíc metrů čtverečních například Deloitte, Honeywell či Prima TV.

Aktuálně je v Praze ve výstavbě 330 000 m2 nových administrativních prostor, z nichž by mělo být 171 000 m2 dokončeno letos. Nejrozsáhlejší výstavba probíhá v Praze 5 (podíl 16,2 % na celkovém trhu) a tvoří podle JLL druhou největší lokalitu v hlavním městě.

Intenzivně jsou v Praze 5 zhodnocovány pozemky kolem stanice metra Radlická, ať už se jedná o druhou budovu sídla bankovního domu ČSOB či další budovy projektu Waltrovka.

Klikli jste na článek, který patří do předplatitelské sekce IHNED.cz
Chcete si přečíst celý článek?