Toyota je už desetiletí považovaná za vzor organizace výroby, kterou se společnosti v celém světě pokoušejí napodobovat pod názvem "štíhlá výroba" (lean production). Méně známé jsou procesy vývoje výrobků v této firmě, které mají následující parametry:

4 x vyšší produktivita inženýrů ve vývoji v porovnání s americkými a evropskými výrobci (přidaná hodnota 80%);

o 50 % rychlejší vývoj než konkurence (15 až 18 měsíců) a přesto nejvyšší kvalita v průmyslu;

pouze 25 % pracovníků ve vývojovém projektu v porovnání s konkurencí;

nevyužívají se složité procesní procedury nebo six sigma a přesto se nikdy nepřekročí důležité termíny projektu;

učící se společnost - všechny znalosti získané v procesu vývoje, všechno co se podařilo nebo nepodařilo se uchovává a používá pro budoucí projekty;

iterativní vývoj, mnoho paralelních projektů a prototypů;

týmy postavené na zkušenostech a znalostech lídrů.

Ve vývojovém týmu Toyoty je každý člen zodpovědný za to, aby hledal problém, ptal se 5x proč, navrhoval a modeloval možná řešení, diskutoval návrhy v týmu a podílel se na realizaci. Jde tedy o proces založený na znalostech a jejich sdílení.

Vývojový proces ve firmě Toyota (Toyota Lean Product Development) je definován jako proces tvorby a řízení znalostí s cílem vytváření kontinuálního toku vysoce ziskových produktů.

Vidíme tedy, že základem úspěchu společnosti Toyota nejsou pouze jednotlivé prvky štíhlé výroby. Je to především způsob práce se znalostmi.

Pracovníci ve vývoji i ve výrobě neustále hledají řešení problémů, experimentují, vyhodnocují úspěšná i neúspěšná řešení, ale především se učí, rozšiřují znalostní kapitál firmy. Výsledkem je, že za posledních 5 let je produktivita evropských výrobců automobilů v porovnání s japonskými výrobci měřená v odpracovaných hodinách na jeden automobil stále o 40 až 60 % nižší.

Principy Toyota Lean Product Development bude letos 15. 6. 2006 poprvé ve střední Evropě představovat Michael Gnam, výkonný ředitel LPDI (Lean Product Development Initiative) na semináři v Akademii produktivity a inovací - API. Tento Američan je členem týmu jež přímo v Toyotě systematicky analyzoval vývojové procesy výrobků, které se zásadně odlišují od tradičních procesů vývoje.

Ing. Peter Debnár
MEng., API

Související