Akci pořádal časopis Moderní řízení v dubnu v pražském sídle společnosti SAP Services v budově Metronom Business Center. Důvod, proč byla vybrána tato témata, je zřejmý: dnes SAP zaměstnává lidi téměř 60 národností. Každý rok na podzim se zaměstnanci firmy SAP přesouvají do různých neziskových organizací, aby se v průběhu jednoho plně hrazeného pracovního dne věnovali veřejně prospěšné činnosti dle svého výběru.

"Prospívá to nejen neziskovkám, ale i samotným lidem, mají z toho pocit naplnění," konstatuje ředitelka SAP Services Iveta Chválová. Dobrovolnická činnost pomáhá zvýšit angažovanost zaměstnanců a prospívá firemní komunikaci. "Účast je dobrovolná, takže nenásilně propojíme kolegy napříč týmy," líčí.

Počet účastníků akce se pohybuje kolem 400 a i toto číslo neustále roste. "Podle počtu zapojených účastníků nás v absolutním čísle v regionu EMEA předběhlo jen Německo," pochvaluje si Eva Dudová, která má na starosti oblast společenské odpovědnosti. Mezi nejpopulárnější projekty patří útulky a také projekty založené na manuální činnosti v přírodě.

Vypořádat se s vnitřním nepřítelem

V průběhu své kariéry narazila personalistka Anna Baginová na řadu genderových předsudků. Například na preferování vzhledu ženy před jejími pracovními kvalitami nebo zdůrazňování úlohy ženy v rodině, která je podle některých tradičních představ neslučitelná s profesními ambicemi. Rozhodla se proto pokračovat ve stopách mezinárodního projektu Business Women's Network, který vznikl na firemní půdě SAP a podporuje jak ženy, tak muže v osobním rozvoji a překonávání genderových stereotypů. "V Německu projekt existuje od roku 2007, v Praze jsme ho založili loni," říká. Od té doby se projektový tým rozrostl o 11 lidí. Projekt, který se provozuje na dobrovolné osnově, má ambiciózní cíl. "Chceme změnit kulturu a to, jak lidé vnímají genderové rozdíly," popisuje Baginová výzvy. "Chceme se také vypořádat s naším vnitřním nepřítelem - nízkým sebevědomím a podceňováním sebe sama," dodává. Vítány jsou nejen ženy, ale i muži, kteří se také stávají oběťmi genderových předsudků.

Jedno procento

Když Kristýna Rungeová, bývalá finanční manažerka, získala do svého týmu kolegu s poruchou autistického spektra, potvrdila si, jak důležité je podporovat diverzitu ve firmě. "Viděla jsem v práci s lidmi s poruchou autistického spektra velkou budoucnost," popisuje důvod, proč se přidala k programu Autismus v práci. Dnes má na starosti jeho regionální podobu. Pilotní verze programu byla spuštěna v Indii v roce 2011, o dva roky později byl v Německu založen první program, který je dnes aktivní v 10 zemích světa na 22 pobočkách společnosti SAP.

"Ačkoliv lidé s poruchou autistického spektra mají mnohdy stejné nebo lepší vzdělání než jejich neurotypičtí kolegové, bývají častěji nezaměstnaní," popisuje problém. Důvodů je podle ní několik. "Zásadní výzvou, které tito lidé čelí, je komunikace. Často jim způsobuje problém navazovat kontakt s lidmi nebo postrádají klasické sociální dovednosti," vysvětluje. Porucha má celou řadu projevů, a pokud něco funguje pro jednoho, nemusí to platit pro jiného. "Máme vysoce individualizovaný proces náboru," popisuje kroky, které umožňují zohlednit specifika každého člověka. Dnes je takových zaměstnanců v SAP globálně kolem 120 a působí ve 22 pobočkách po celém světě. "V České republice jich máme celkem 12, což je víc než jedno procento celkového počtu zaměstnanců," uzavírá Rungeová.

Máte i vy důležité téma k diskusi? Chcete uspořádat ve vaší firmě podobnou akci? Časopis Moderní řízení vám v tom pomůže. Stačí napsat na e-mail modernirizeni@economia.cz.

Související