Druhá největší irská banka Bank of Ireland uvedla, že její čistý zisk za poslední fiskální rok, který skončil v březnu, klesl na 59 milionů eur z 1,69 miliardy eur předcházejícího roku. Zároveň zaznamenala svou první ztrátu před zdaněním, která činí sedm milionů eur. Ekonomické ukazatele o propadu zisku jsou přesto pozitivnější, než investoři předpokládali, a akcie banky stouply o 27 procent na 1,37 eura.

Analytici uvedli, že očekávali horší výsledky. Bank of Ireland si ale podle nich vede lépe než její větší konkurent Allied Irish Bank. Obě banky nedávno získaly od vlády pomoc ve výši 3,5 miliardy eur.

Zestátnění jako poslední záchrana

Guvernér Bank of Ireland Richard Burrows se akcionářům omluvil za těžké tržní ztráty za poslední rok a oznámil svou rezignaci na konci července. Banka odepsala za dvanáct měsíců do tohoto března přes 1,4 miliardy eur v takzvaných špatných pohledávkách. V předchozím fiskálním roce odepsala 227 milionů eur.

Generální ředitel Richie Boucher odmítl spekulace, že vládní podpora nezachrání Bank of Ireland a Allied Irish Bank od zestátnění. Podle něho pokládá ministr financí Brian Lenihan zestátnění za úplně poslední řešení.

Autoři: Reuters