Energetická společnost ČEZ se jako jediná firma ze střední Evropy udržela mezi 300 nejcennějšími podniky světa, i když si v žebříčku pohoršila. Tržní hodnota většiny evropských společností přitom kvůli nynější hospodářské recesi nadále klesá, zatímco hodnota asijských společností v letošním roce vzrostla. Vyplývá to z výsledků analýzy tržních hodnot 300 celosvětově nejvýše hodnocených společností, kterou v půlročním srovnání provedla poradenská společnost Ernst & Young.

V čele žebříčku po půl roce vystřídal čínský ropný a plynárenský gigant PetroChina svého amerického rivala Exxon Mobil. Společnost ČEZ se jako jediná z firem ze střední Evropy umístila mezi nejlepšími 300 podniky, když obsadila 246. místo. Loni na konci roku byla na 208. místě. Do Top 300 se opět nedostal žádný podnik z Polska, Slovenska, Maďarska ani Rakouska.

Velké společnosti: od března lepší situace

Celková tržní hodnota nejdražších společností se za první pololetí letošního roku zvýšila o osm procent, tedy o 1,1 bilionu USD (zhruba 19,7 bilionu Kč). Tato suma odráží pokles trhu cenných papírů v prvním čtvrtletí, ale zároveň postupné zlepšování situace po březnu letošního roku. U první stovky společností přesáhl růst tržní hodnoty v průběhu úvodní poloviny letošního roku hranici šesti procent.


  • Ředitel ČEZ Martin Roman: mocný muž, který začíná vadit
  • Jeho firma pohlcuje energetické firmy, užívá si zákonů na míru
  • Je na vrcholu kariéry a říká: „Nás podporuje 200 poslanců a je to tak správné"
  • Nyní nelze vyloučit účelový tlak na jeho pozici, říká obchodní partner Daniel Křetínský

ctete-v-patek-530.gif

Co se bude díl dát s Martinem Romanem a firmou ČEZ? Čtěte velký rozhovor a profil v pátečních Hospodářských novinách


Zatímco zastoupení společností ze Severní Ameriky zůstává víceméně neměnné, počet evropských firem v žebříčku klesl ze 110 na 95. Počet podniků z Asie přitom za pololetí vzrostl z 63 na 73. V první stovce je propad společností z Evropy ještě dramatičtější, když jejich počet klesl ze 46 na současných 35.

Nástup Číny 

Počet společností ze západoevropských států včetně Francie, Německa, Itálie, Španělska a Nizozemí v první stovce žebříčku v průběhu letošního prvního pololetí nadále klesal. Na jejich místa nastupovaly stále silnější podniky z Číny, Velké Británie, Ruska a Brazílie, uvedla Ernst & Young.

Tržní hodnota společností v první stovce z pohledu jednotlivých odvětví se za prvních šest měsíců letoška značně změnila. Hodnota akcií energetických podniků se zvýšila o 23 procent, poskytovatelé finančních služeb si polepšili o 40 procent a společnosti zabývající se komoditami zaznamenaly významný nárůst o 81 procent.

Naopak pozice společností, které obchodují se spotřebním zbožím, se v rámci nejlepších 100 společností z hlediska tržní hodnoty zhoršila, podobně jako u subjektů veřejně prospěšných služeb či zástupců těžkého průmyslu.

Společnost Ernst & Young patří mezi celosvětové firmy poskytující odborné poradenské služby v oblasti auditu a daňového, transakčního a podnikového poradenství. Řídící společností je britská Ernst & Young Global Limited, každá ze členských firem má vlastní právní subjektivitu.