Univerzitám mají proti roku 2007 klesnout dotace na studenta o 30 procent. Počítá s tím návrh rozpočtu na rok 2010. Podle rektorů by to ohrozilo kvalitu výuky na vysokých školách. Ministerstvo školství by příští rok mělo dostat ze státního rozpočtu o 3,2 miliardy korun méně než letos, tedy o zhruba 2,5 procenta.

"Zatímco v roce 2007 jsme na jednoho studenta dostali 72 tisíc korun, tak provozní prostředky na jednoho studenta předpokládané v roce 2010 by měly klesnout na 60 tisíc korun," upozornil předseda České konference rektorů Petr Fiala.

Pokud se k tomu započítá inflace, školám by tak klesly za tři roky peníze o 30 procent. Návrh rozpočtu na příští rok prý počítá pro vzdělávací činnost univerzit s částkou 22,5 miliardy korun, v roce 2007 to přitom bylo 24 miliard.

Volání po reformě

"Situace na vysokých školách opravdu dramatická je," myslí si rektor. Už prý nežádají více peněz, aby mohli na školách něco zlepšit nebo vyvíjet, ale aby udrželi alespoň stávající kvalitu výuky. Kromě peněz ale rektoři volají také po reformě celého systému vysokých škol.

Ty totiž v současnosti nabírají studenty, aniž dopředu vědí, kolik na jejich výuku dostanou v dalších letech. Rektoři by proto chtěli, aby si jednotlivé vysoké školy stanovily vzdělávací cíle na pár let dopředu a stát jim potom přislíbil na tuto konkrétní činnost odpovídající částku.

Školy by tak prý mohly efektivněji investovat. Například Masarykova univerzita ročně hospodaří s rozpočtem šest miliard korun, peníze podle Fialy ale nejde dobře rozdělovat bez finančního plánu do budoucna.

Změnou k lepšímu by údajně bylo i rozvrstvení vysokých škol na výzkumné, vzdělávací a prakticky orientované. To navrhuje reforma vysokých škol připravená ministerstvem školství. Tu však školy odmítly, protože je prý nedopracovaná. Univerzita Karlova proto letos na jaře vytvořila vlastní návrh reformy, o kterém zatím diskutuje s ostatními školami.

Po letošním pádu vlády byla příprava na reformě zastavena, ministerstvo školství zatím provádí průzkumy mínění akademiků a studentů o tom, co by se mělo ve fungování vysokých škol změnit. Více peněz by mělo školám v budoucnu přinést třeba zavedení školného a spolupráce se soukromými firmami v daném regionu.