Veřejné vysoké školy v Česku začnou brzy odvykat praxi, kdy každoročně nabraly velké množství studentů a podle toho pak inkasovaly peníze na svůj provoz.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) se chce univerzit při rozdělování peněz mnohem více než dosud ptát i na to, jestli je výuka, kterou poskytují, skutečně kvalitní. Podle Dobešovy představy se mají rozpočty jednotlivých škol od roku 2012 nebo 2013 tvořit takto: 80 procent podle počtu studentů, 20 procent podle kvality.

Posuzovat se má například počet vlastních vědeckých výsledků, počet docentů a profesorů nebo to, kolik studentů škola vysílá do zahraničí. Některé méně prestižní univerzity se tím mohou dostat do značných existenčních potíží či přímo zaniknout.

Bude méně škol

"Je to z pětiny jiné hodnocení, a to je velký zásah," řekl HN Dobeš. Moc jiných cest vedoucích k tomu, aby úroveň českých univerzit vzrostla, však nevidí. "Může nastat, že díky tomuto novému pohledu na hodnocení se bude racionalizovat síť vysokých škol. Což v samotném důsledku není špatný směr," prohlásil ministr.

Dobeš chce nová pravidla ještě konzultovat s rektory. "Je to velké téma a budeme o tom hovořit. Příliš bych s tím ale neotálel," řekl ministr. Samotné vysoké školy nejsou vůbec proti. I ony si dobře uvědomují neudržitelnost stavu, kdy při rozdělování peněz rozhoduje pouze počet studentů a nikoliv reálná kvalita školy.

"Současný systém, kdy se školám platí podle množství studentů bez ohledu na to, zda stát absolventy potřebuje, považuji za špatný," říká děkan 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Ondřej Hrušák. "Mám radost, že se ministerstvo odváží použít jiná kritéria. Nevím, nakolik to ovlivní rozpočet naší fakulty, ale obecně je to správný krok," řekl Hrušák.

Desetina je málo

Čerpání peněz odvíjející se částečně podle kvality si navíc univerzity vyzkouší už příští rok. Bývalá ministryně školství Miroslava Kopicová totiž ještě před svým odchodem rozhodla, že od roku 2011 mají školy dostávat deset procent financí podle své skutečné kvality.

Podle informací Hospodářských novin byl však tento podíl vypočítán tak, aby všechny vysoké školy změnu přežily bez větších potíží. Bývalá ministryně Miroslava Kopicová totiž univerzity chtěla na tyto novinky připravovat postupně, nikoliv skokově.

"Také jsem slyšel názor, že deset procent je ta hrana. Já se ale ptám pro koho - je to hrana pro všechny vysoké školy, nebo jen pro některé?" ptá se ministr Josef Dobeš.

S tím, že se toto procento musí brzy zvýšit, souhlasí například rektor Vysokého učení technického v Brně Karel Rais: "Pak by se to ale mělo na nějakou dobu zmrazit," domnívá se Rais.

Umělecké školy mají obavy

Poněkud rozpačité jsou ale z novinek umělecké vysoké školy, které ze své podstaty nemají vlastní vědecké výsledky, a tak by jim nové financování mohlo uškodit.

"Umělecké, ale třeba i pedagogické obory nemají šanci ve vědě dosáhnout takového hodnocení jako přírodovědecké obory. Musí se tedy najít způsob, jak to měřit, respektive jak posuzovat vědecké výsledky a umělecká díla," říká rektor JAMU Ivo Medek.


Jak se změní rozpočet vybraných škol (srovnání let 2010 a 2011)

Tabulka - změna rozpočtů VŠ

 * Jde o modelový výpočet ministerstva školství. Ministerstvo přiznává, že některé školy mohou v roce 2011 přijít o více než čtyři procenta svého rozpočtu. Na výpočtech pro roky 2012 a 2013 se ještě pracuje.