Základy pražského start-upu Cognitive Security položil výzkum na ČVUT sponzorovaný americkou vládou. Michal Pěchouček a Martin Rehák později založili vlastní firmu a vyvinuli bezpečnostní technologii, která si získala pozornost kapitálových investorů. Běžné bezpečnostní programy umějí odhalit jen známé hrozby. Software od Cognitive Security využívá umělou inteligenci k tomu, aby dokázal rozpoznat útoky, které byly například připraveny "na míru" konkrétní firmě a běžný software je nemůže odhalit.

Převzetí tohoto start-upu společností Cisco v loňském roce bylo velkou změnou pro celý tým i pro jeho zakladatele. Po roce zastává jak Michal Pěchouček, tak Martin Rehák vysoké manažerské posty v Ciscu a zdá se, že nic ze svého inovativního ducha pražský tým neztratil. Oba se inspirovali Scottem Weissem, který prodal svoji firmu IronPort Systems společnosti Cisco již v roce 2007. Oběma zakladatelům doporučil, aby po prodeji vlastní společnosti hledali v novém prostředí přidanou hodnotu, další úkoly a výzvy.

Právě schopnost lépe oslovit zákazníky byla jedním z důvodů, proč se majitelé rozhodli firmu prodat. Okruh potenciálních klientů se splynutím se společností Cisco radikálně rozšířil. Původní start-up se proměnil ve výzkumné a vývojové centrum pro kybernetickou bezpečnost. Mohl se tak soustředit na svoji hlavní činnost, tedy specializovaný výzkum.

Celý tým si přitom zachovává jistou samostatnost. Michal Pěchouček s oblibou říká, že z jeho manažerského pohledu se toho mnoho nezměnilo. "Rozhodně nemám pocit, že by se můj akční rádius nějak výrazně zmenšil. V rámci velké společnosti sice existují jistá omezení, která musíte respektovat, pravidla, kterým se musíte podřídit," vysvětluje. Dodává, že ani majitel startupové společnosti nemá úplnou svobodu a především se musí vyrovnat s omezenými finančními zdroji.

MOTOREM JSOU MOTIVOVANÍ LIDÉ

Motorem start-upových firem bývá především motivovaný tým. I zakladatelé Cognitive Security věděli, že jedním z nejcennějších zdrojů, které společnost má, jsou lidé v týmu. "Dodnes jsem přesvědčen, že se jedná o jeden z klíčových faktorů našeho úspěchu. I proto jsme mimo jiné měli vypracován systém participace jednotlivých zaměstnanců na zisku a naše sliby vůči týmu jsme dodrželi i v okamžiku prodeje," říká Pěchouček.

Díky tomu se tým podařilo udržet velmi kompaktní i po akvizici a v průběhu jeho dalšího rozšiřování, které začalo vzápětí. Při postupné integraci pražského centra s dalšími výzkumnými týmy společnosti Cisco po světě se ale projevil zajímavý moment. I když umějí technologie výrazně zmenšit vzdálenosti mezi lidmi, nepomohou se úplně vyrovnat s časovým posunem. Nakonec tak bylo nutné doplnit pražské výzkumné a vývojové centrum o nové posily, a vytvořit několik nových týmů, například pro výzkum velkých dat (big data analytics). I v rámci velké nadnárodní korporace se snaží Michal Pěchouček uchovat ve svém týmu start-upového ducha a nezapomenout, že lidé jsou pořád pilířem úspěchu. Nadále tak využívá k výběru nových členů systém, kdy se potenciální kandidáti nesetkávají s jedním či dvěma zástupci společnosti, ale s celým týmem.

Kandidát se může seznámit s novými technologiemi, poznat jednotlivé zaměstnance, a zároveň je musí přesvědčit o svých kvalitách. Musí získat podporu všech stávajících členů týmu, aby se mohl stát jeho novým členem. Cílem tohoto postupu je zajistit, že budou přijati jen kandidáti s podobnou firemní kulturou, podobným stylem práce a myšlení.

TECHNOLOGIE V CENTRU ZÁJMU

Majitelé svoji firmu prodali v roce 2013 americké společnosti Cisco. Na základech původního týmu v Praze vzniklo nové výzkumné a vývojové centrum pro oblast počítačové bezpečnosti, do jehož čela byl jmenován Michal Pěchouček.

INSPIRATIVNÍ PROSTŘEDÍ

Fungování pražského R&D centra je dobrým příkladem toho, že akvizice velkou společností nemusí znamenat radikální proměnu, či zničení ducha týmu. "Dokonce bych se nebál prohlásit, že tým výzkumného a vývojového centra v Praze převzal hodně ze startupové atmosféry původních Cognitive Security," říká Pěchouček a dokumentuje to na prostorách, kde centrum sídlí. Na rozdíl od současných trendů se totiž nevydalo směrem k open space kancelářím. Na každém kroku je patrná snaha o vytvoření kreativního prostředí. Tato snaha se odrazí v nových prostorách, do kterých se firma rozšíří během následujících týdnů.

Navrhuje je renomovaná londýnská architektonická kancelář Scott Brownrigg. Ta spolupracuje na některých projektech i s firmou Google. Také v Praze je úkolem architektů vytvořit inspirativní prostory. Specialisté tak nebudou muset sedět za stolem, ale budou moci pracovat na pohovce, na barové stoličce nebo třeba v houpací síti. "V souladu s aktuálními trendy počítáme i s odpočinkovými zónami, takže se s kolegy těšíme třeba na lezeckou stěnu," říká Pěchouček.

NA VĚDU NEZAPOMÍNAJÍ

Při výběru nových kandidátů hodně pomáhá úzká vazba na českou vědeckou komunitu, kterou si tým dokázal udržet i v rámci Cisca. Jedním z požadavků ze strany zakladatelů Cognitive Security při jednáních o prodeji firmy byl rozvoj spolupráce s ČVUT. Již první rok z pětileté smlouvy o sponzorovaném výzkumu v hodnotě téměř půl milionu eur přinesl velmi dobré výsledky. Podařilo se vyvinout několik nových postupů a algoritmů s velkým potenciálem pro další rozvoj bezpečnostních řešení. "Jsem přesvědčen, že univerzity by měly věnovat větší pozornost participaci odborníků z průmyslu na výzkumu a výuce. I já sám se snažím zůstat v úzkém kontaktu s akademickou sférou," uvádí Pěchouček. Proto i přesto, že jeho pozice v rámci struktur Cisca přinesla i řadu nových povinností, zůstává řádným profesorem na katedře počítačů Fakulty elektrotechniky ČVUT, věnuje se zde výzkumu a vede doktorandy v Centru Agentních Technologií.

 

Jedním z požadavků ze strany zakladatelů Cognitive Security při jednání o prodeji firmy byl rozvoj spolupráce s ČVUT. První rok přinesl sponzorovaný výzkum v hodnotě téměř půl milionu eur.


Vlevo je Chris Young, šéf celosvětové bezpečnostní divize Cisco. Patří do nejvyššího vedení společnosti. Vpravo je Michal Pěchouček, zakladatel firmy Cognitive Security, která před rokem přešla právě pod vedení Chrise Younga. Po roce zastává Pěchouček stále vysoký manažerský post v Cisco a s akvizicí své firmy je spokojen.

Foto: Lukáš Bíba, HN

Související