Na konferenci, která se snažila najít odpovědi na otázku, jak se změní trh práce v době rostoucího nasazení robotů, vystoupili jako klíčoví řečníci dva zahraniční experti, kteří se tématem robotizace a jejího vlivu na práci zabývají dlouhodobě. Carl Benedikt Frey z Oxfordské univerzity a Esben Østergaard, spoluzakladatel a technický ředitel společnosti Universal Robots.

Carl Benedikt Frey hovořil o budoucnosti práce, digitalizaci výroby a světových trendech v této oblasti. Podle Freye, ředitele vědeckého programu technologie na Oxfordské univerzitě, přijde po nástupu technologické revoluce Průmysl 4.0 o práci velká část dělníků, ale také zaměstnanci v dopravě a logistice. "Obecně ubude málo kvalifikovaná práce a hůř placená práce. Například v USA zmizí během několika let 83 % všech pracovních míst s hodinovou mzdou pod 20 dolarů," uvedl Frey. V ČR tento trend může probíhat podobně. Podle Freye je ale robotizace a digitalizace neopakovatelnou příležitostí pro naši zemi. Můžeme se stát centrem inovací ve výrobních technologiích a využít tradici průmyslové výroby. "Šanci mají všechny státy, jejichž ekonomika je do značné míry závislá na průmyslu," myslí si Carl Benedict Frey. "Vysoká závislost na průmyslu je v Česku považována za slabost, ale s nástupem tzv. čtvrté průmyslové revoluce se to může ukázat jako výhoda," tvrdí Frey. "Je tady hodně firem, které budou muset zavádět do výroby digitální technologie, pokud mají zůstat konkurenceschopné. Ty zase musí někdo vyvinout, vyrobit a dodat," řekl Frey, podle něhož může u nás vzniknout sektor firem, jež budou obsluhovat modernizaci výroby ve zbytku světa.

PŘIPRAVIT SE MUSÍ ŠKOLSTVÍ I SOCIÁLNÍ OBLAST

"V USA už 47 % pracovních pozic ohrožují roboty. Celý trh s roboty ročně roste o dvacet až 30 procent, trh s tzv. kolaboratovními roboty, což jsou ty, které ve výrobě přímo pracují s lidmi, roste mnohem rychleji," uvedl Esben Østergaard, dánský expert na vývoj robotů. "Roboty nahradí tu práci, která je těžká nebo stereotypní a člověk ji vykonává pořád dokola, Může si tím třeba způsobit zdravotní problémy a jistě je lepší využít schopnosti člověka v kreativnější práci," říká Østergaard. "Lidé budou dělat kvalifikovanější práci, svět bude bohatší. Věci se budou pak mnohem více vyrábět na přání zákazníků," říká Østergaard.

V panelové diskusi odborářský předák Josef Středula upozornil, že pokud Česko zůstane i dál levnou montovnou pro rozvinutější firmy, skončí to poklesem HDP a propouštěním. Proto je potřeba výrobu včas modernizovat, lidi na nové technologie školit. Technologický pokrok totiž umožní vznik nových podnikatelských oborů a pracovních pozic. "U nás vidím velké příležitosti hlavně ve službách a ve sdílené ekonomice," řekl v panelové diskusi Jiří Vaňásek, náměstek ministryně práce. "Aby Česko v digitalizované výrobě uspělo, musí zásadně změnit školský systém. Základní a střední školy nejsou připravené na multidisciplinární výuku a hlavně nejsou schopné zaplatit kvalitní učitele," doplnil ředitel střední a vyšší odborné školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové Jan Lang.

Související