Brandon Brown se zabývá udržitelným neustálým zlepšováním firem a jejich manažerů. Tvrdí, že žijeme pod neustálým tlakem na výkon. Jednou z cest, jak pomoci šéfům a zaměstnancům, aby mohli plnit stále vyšší cíle a neztratili motivaci, nevyhořeli nebo nebyli stále častěji nemocní, je metodika kata.Čtyři písmena jsou původně názvem pro učení se opakováním daných pohybů, například v bojovém umění nebo tanci.

Metodu, která je aktuálně největším trendem ve Spojených státech a úspěšně se šíří i do Evropy, pomohla nejvíce zpropagovat automobilka Toyota. Uplatňuje se tam ve dvou provázaných oblastech - ve zlepšování a v koučování pracovníků. Těmto dvěma dovednostem se lze podle autorů myšlenky Mika Rothera naučit, a proto přišel s přelomovou publikací popisující obě oblasti.

Kata zlepšování a kata koučink (neboli "kata") je tedy set praktických rutin využívajících vědecký přístup k řešení problémů. Rutiny začínají základními otázkami kouče ke koučovanému, které jsou v takové formě, jež utváří základy pro jakoukoliv metodu řešení problémů:

- Jaký je nejbližší cílový stav?
- Jaký je aktuální stav?
- Jaké překážky brání dosažení cílového stavu a na kterou se zaměříte?
- Jaký bude váš následující krok (tedy "experiment") a jaký očekáváte výsledek?
- Jak rychle budete vědět, jaký výsledek je a co jste se z experimentu naučili?

Klikli jste na článek, který patří do předplatitelské sekce IHNED.cz
Chcete si přečíst celý článek?