Prostřednictvím oblečení může kdokoliv sdělit druhým lidem přesně to, co chce, aby si o něm mysleli. "Oblečení v sobě nese velké poselství, co se týče neverbální komunikace a psychologie odívání. Každá kultura ho vnímá nějak jinak," vysvětluje specialistka na etiketu a image Hana Vydrová.

Profesní dress code

V obecném slova smyslu lze pojem dress code chápat jako soubor pravidel oblékání, která určují, jak se obléknout na určitou situaci. Přičemž profesní dress code je součástí firemní kultury a zaměstnanci jeho prostřednictvím společnost reprezentují. "Dodržováním dress codu dáváte najevo firmě nebo někomu, kdo vás pozval na určitou akci, úctu a respekt. Takže já jsem rozhodně pro to, aby se dress code dodržoval," říká Gabriela Koutská, stylistka internetové prodejny oblečení a doplňků Zoot. Podle průzkumů Jobs.cz předepisuje povinný styl oblékání necelých 50 procent českých firem. Mnoho zaměstnanců to však považuje za zásah do jejich soukromí. "Naše největší chyba je, že nebereme oblečení jako součást toho, že náležíme do nějaké firmy. Lidé si myslí, že je to čistě jejich osobní věc," podotýká Vydrová, která vlastní vzdělávací firmu Topstyle.

Nebezpečné barvy, vzory i materiály

Ženy by si měly dávat především pozor na délku šatů nebo sukně, která by neměla být kratší než dlaň nad kolena. "Je dobré si vždycky představit, že sedíme naproti partnerovi a nikdy nevíme, jaký sklon bude mít křeslo. Když délka sukně není dostatečná, tak to může partnery i urazit," komentuje situaci ředitelka diplomatického protokolu ministerstva zahraničních věcí Markéta Šarbochová.

Do mužského profesního šatníku nepatří košile s krátkým rukávem. Při volbě obleku je obzvlášť důležité, jestli má správný střih i materiál. "Když si muž vezme oblek, košili a kravatu, ještě to neznamená, že splnil dress code. Vše musí dokonale sedět, oblek by měl být z kvalitního materiálu, mít správný střih na danou postavu, nohavice kalhot i rukávy košile a saka musí mít správnou délku a pásek by měl být zapnutý na třetí dírku. Kravata by měla být uvázána tak, že dopadá na konec spony pásku a spodní knoflíček saka by neměl být nikdy zapnutý," komentuje stylistka Koutská.

Klikli jste na článek, který patří do předplatitelské sekce IHNED.cz
Chcete si přečíst celý článek?