Manažer roku a Economia

Česká manažerská asociace vyhlásila 19. dubna na galavečeru ve Španělském sále Pražského hradu v rámci 25. výročí soutěže Manažer roku titul Manažer čtvrtstoletí. "Stýkám se s asociacemi z 15 evropských zemí, ale žádná jiná manažerská soutěž neexistuje tak dlouho," komentoval to speciální host Ludger Ramme, prezident Evropské asociace manažerů, sídlící v Bruselu.

Nominováno bylo 20 manažerů celkem ze 1487 finalistů soutěže za uplynulých 25 let. Národní komise nakonec vybrala 10 z nich. Někteří vítězové už byli oceněni i v předchozích ročnících soutěže. Soutěže se neúčastní jen manažeři z velkých firem, ale i z těch menších a ve speciálních kategoriích i manažeři ze zdravotnictví, kultury nebo státní správy.

"Dnes oceňujeme zejména osobnosti, které v devadesátých letech, kdy Češi ztratili zájem o české výrobky, postavily nebo udržely dodnes úspěšné firmy s vlastními kvalitními výrobky," řekl předseda řídicího výboru soutěže a předseda Svazu českých a moravských družstev Rostislav Dvořák. "Jen člověk, který sám řídil firmu a věděl, že i kvůli zaměstnancům musí prosperitu udržet, je dobrý manažer a dokáže ocenit druhé." Podle prezidenta ČMA Pavla Kafky je soutěž zvlášť důležitá ve chvíli, kdy "české hospodářství nějak ztrácí šťávu a nejlepší zahraniční ekonomiky se mu vzdalují".

Většina oceněných se shodla, že nejdůležitějším důvodem jejich úspěchu byli jejich zaměstnanci. "Vždy jsem se snažil dávat prostor kolegům a používat emoční inteligenci. Skládal jsem tým z odborníků tak, aby v práci byli rádi. Když se dnes zeptám kolegů, proč jsou u nás přes 20 let, řeknou, že je to v práci baví," říká jeden z vítězů Zbyněk Frolík ze společnosti Linet, která vyrábí zdravotnický nábytek a matrace.

Příští rok načne soutěž nové čtvrtstoletí a jejím spoluorganizátorem se stane mediální dům Economia.

Autoři: