Cal Newport působí jako profesor informatiky na Georgetownské univerzitě a ve svých 36 letech napsal již několik bestsellerů o osobním rozvoji. Ve své poslední knize "Tak dobří, že vás nepřehlédnou" se věnuje tomu, jak zařídit, aby vás práce bavila. Možná si říkáte, že článků o radosti z práce jste již četli příliš mnoho. Pokud ale zároveň tu svou vášeň nedokážete přesně definovat, udělá vám Cal Newport třeba radost.

Cal tvrdí, že pokud se budete v životě řídit radou, abyste následovali svou vášeň nebo dělali to, co milujete, můžete si zadělat na problém. Vede to totiž mnohdy k chronické fluktuaci a nespokojenosti. Cal nabízí místo toho promyšlený plán, který vyzkoušel jak na sobě, tak ověřil u svých kolegů. A protože je Cal analytický typ, šel na ověření své metodiky opravdu poctivě. Pokud se tedy chcete pustit cestou, kterou hlásá jeho kniha, připravte se na to, že vás čeká dřina. Na autorovi je poznat, že má ve svém věku ještě hodně energie, zápalu do práce a bude vás honit.

Jako základní věc, kterou po vás bude chtít, je to, abyste si vytvořili tzv. kariérní kapitál. V překladu jde o to, že věnujete dostatečně dlouhou dobu a velké úsilí tomu, abyste získali ve svém oboru nebo profesi excelentní zkušenosti, které vám umožní být ve své práci velmi hbití. Autor zmiňuje jako ideální dobu k nabytí tohoto "mistrovství" kolem deseti let. Uf...

Cal Newport: Tak dobří, že vás nepřehlédnou

Cal Newport: Tak dobří, že vás nepřehlédnou

Cal Newport, narozený v roce 1982, je zastáncem myšlenek optimalizace kapitálu pozornosti, digitálního minimalismu a dovednosti studia. Své studenty na univerzitě vede k tomu, aby dělali méně věcí, ale kvalitně. Píše populární blog a před několika dny se mu narodilo třetí dítě.

Knížku vydalo: Jan Melvil Publishing

Během této doby byste měli ideálně posouvat svoje možnosti za určité hranice a tím zlepšovat svoje schopnosti tak, aby byly v budoucnu jedinečné. Máte si nejlépe pořídit deník, kam si budete své pokroky zapisovat.

To, s čím se dá poměrně rychle ztotožnit, je kapitola o kontrole. Stručně řečeno, pokud budete dobří, získáte mnohem víc kontroly a určité svobody ve své práci. Zde se konečně dostáváme k bodu, jak vám dřina a neustálé se zlepšování sebe sama pomohou k větší spokojenosti v práci: více kontroly nad tím, co děláte, přináší větší pocit naplnění a spokojenosti. Poznámka pod čarou od autora: pokud se posunete k větší kontrole nad svou prací a kariérou, zřejmě to vyvolá určitý odpor u vašeho šéfa, přátel i rodiny. Je to znak, že jdete správným směrem.

Další bod do skládanky pracovní spokojenosti je starý známý smysl práce. Dan mu říká "vaše osobní mise". Abyste si ji otestovali, radí autor podniknout malé projekty, které vás nezruinují a nejsou časově náročné. Můžete například zkusit uskutečnit nejprve drobné zakázky, než se vrhnete do budování velkého e-shopu, nebo vystoupit na menší stand-up show, než se vydáte na dráhu profesionálního komika.

Pokud se už nyní cítíte lehce vyčerpaní svým pracovním životem, tato kniha vám na optimismu nejspíš nepřidá. Ne každý má chuť a sílu neustále analyzovat svůj kariérní směr, hecovat se do lepších výkonů nebo dostatečně dlouho pilovat své schopnosti. Přinejmenším je však další pohled na chápání své vlastní kariéry touto optikou obohacující. Do knihovničky mladého mileniála se knihu však raději propašovat nepokoušejte.

Související