Pěkný den,

držíte v ruce květnové číslo Moderního řízení, ve kterém jsme věnovali několik stran naší nejdůležitější konferenci v roce, HR Meetingu. Tuto konferenci pořádáme vždy v květnu, letos to bylo již devátým rokem a za tu dobu si mezi manažery a experty na řízení lidí získala důvěru a respekt. Ač se pravidelně koná v Praze, mnoho hostů na ni přijíždí z dalších regionů. Rok od roku roste počet účastníků a já jsem velmi rád, že zájem stále stoupá.

Mottem letošního ročníku je věta "I zaměstnanci jsou lidé". Uvědomujeme si, že nejdůležitější prvek v každé firmě tvoří její lidé bez ohledu na to, jaké druhy digitálních technologií, inovací či robotizace konkrétní obory vyžadují. Souhra jednotlivých kolegů a jejich manažerů, doplněná o správnou firemní kulturu, procesy a fair play, je dnes jednou z nejvyšších met, na kterých firmy mohou stavět.

Během konference vám představíme firmy, u kterých se ostatní mohou inspirovat. Ať už je to odvaha jít netradičními cestami, zkoušet nevyzkoušené, být neformální nebo propojit vysoce technologické postupy s lidským faktorem. Věřím, že i pro vás bude zajímavé podívat se trochu do jejich "kuchyně" a zjistit, jak o lidech ve svých firmách přemýšlejí.

Téměř každý týden v médiích čteme, že český pracovní trh je vyčerpán. Firmy vymýšlejí nejrůznější způsoby, jak svoje lidi udržet, případně jak nalákat nové a kvalitní zaměstnance. Rádi bychom od této lehce hysterické situace na chvilku poodstoupili a věnovali se tomu, co dalšího zajímavého a nového se děje v úspěšných firmách, které jsme na konferenci pozvali.

Na stránkách věnovaných HR Meetingu bych vám rád doporučil rozhovor se Sarah Cuthillovou ze společnosti Deloitte, která vysvětluje, jaké trendy nás na pracovním trhu čekají. A musím přiznat, že je to veskrze pozitivní čtení. Dále jsme se zeptali manažerů, kteří na konferenci vystoupí, čím právě ve svých firmách žijí a jakým personálním výzvám zrovna čelí. Najdete zde i fotku našeho redakčního týmu, který pro vás časopis Moderní řízení každý měsíc připravuje.

Rád bych ještě připomněl, že tématu řízení lidí a firem se v mediálním domě Economia (který vydává Moderní řízení a připravil i celý HR Meeting) velmi věnujeme. Naše redaktorky a naši redaktoři intenzivně sledují dění ve společnosti, dělají rozhovory se zaměstnanci, topmanagementem i jednotlivými živnostníky, aby vám přinesli aktuální informace o tom, jak se "žije" firmám v České republice.

Zajímavé články o personálním dění, trendech a případných problémech můžete pravidelně číst v Hospodářských novinách, a to zejména v pondělní rubrice Kariéra, v časopisu Moderní řízení, ve speciálních přílohách novin nebo na webu IHNED.cz. Přeji vám příjemné čtení.

Autoři: Roman Latuske