"Pomoc nepotřebují jen slabí jedinci, ale i ti silní."

Slova, která v návaznosti na nejprve nechtěnou a posléze převratnou spolupráci s koučem uvádí pro aktuální moderní řízení Jiří Halousek z technologické firmy iReSoft, ani nepotřebují bližší vysvětlení. Právě uvědomění si vlastních slabin, které mohou brzdit jinak skvěle rozjetý pracovní (a mnohdy i soukromý) život, vede mnohdy k tomu, že se i topmanažeři svěří do péče odborníků. Mimochodem lidí, kteří ve svých pracovních profilech uvádějí, že jsou "kouči", je dnes v Česku přes deset tisíc. To už je slušná skupina.

Správný kouč neradí společnostem, ale lidem

Rozhodli jsme se proto v aktuálním Moderním řízení zmapovat "český rybník" koučinku. Vybrali jsme ty nejuznávanější, jako jsou Radvan Bahbouh, Annette Reissfelderová anebo Pepper de Callier, a zeptali se jich na to, s čím lokálním manažerům pomáhají... a jak. "Největší výzvou pro lídry je provázat digitální a analogový svět, velká data a analýzy či komunikaci a vztahy," říká třeba Pepper. Annette zase poukazuje na to, že správný kouč neradí společnostem, ale lidem, kteří je vedou. Naše redaktorka Kristýna Dlasková pak sepsala dva příběhy manažerů, kterým koučink pomohl v kritické situaci. Jeden z nich je právě Jiří Halousek, který díky práci s koučem pochopil, že jsou pro něj atmosféra a firemní kultura přednější než vysoký zisk. Uvědomil si také, že nemůže dělat všechna rozhodnutí sám. Firmu pak zbytečně zdržuje. Dnes mu zvoní telefon jen jednou denně a ve schránce má maximálně 10 zpráv. Druhým příběhem je "procitnutí" Jiřího Nepaly z Renomie. Jeho firma si kouče povolala na nastavení samotných vztahů mezi zakladateli firmy, Jiřinou Nepalovou a jejími syny. "Nahlas jsme říkali věci, které do té doby nikdo nevyřkl. Nikdy předtím jsme neměli chvilku na to se zastavit a v klidu si popovídat o tom, jak kdo o firmě smýšlí," vzpomíná velmi otevřeně Nepala.

I zaměstnanci jsou jenom lidé...

Z dalšího obsahu Moderního řízení vám rozhodně doporučuji velmi inspirativní rozhovor s úspěšným sportovcem, manažerem (a také paraplegikem) Honzou Tománkem v rubrice Restart. Nevynechejte ani "časopis v časopise" - tedy deset stran, které věnujeme naší tradiční konferenci HR Meeting, jež patří mezi největší a nejzavedenější české akce v oblasti managementu lidí. Jejím letošním podtitulem, jak už mezititulek naznačuje, je skutečnost, že i zaměstnanci jsou přece jen lidé.

Autoři: Jaroslav Kramer