Vyčítáte si, že v pondělí dopoledne nejste v práci úplně efektivní, po obědě si vaříte opravdu silnou kávu, abyste udrželi oči alespoň trochu otevřené a nejlépe se vám přemýšlí v jedenáct večer ve vaně? Nebo naopak otravujete svou rodinu i o víkendu v sedm ráno dotazy, kam se půjde na výlet, ale po deváté večer už padáte do kómatu a nic s vámi není? Nebo jste něco mezi tím? Kniha KDY − Věda umění dokonalého načasování vám objasní, proč se lidé dělí na známé skřivany a sovy a méně známé třetí ptáky, proč jsou pauzy tak blahodárné pro naši efektivitu, jak se během dne a života mění naše nálada nebo zda je lepší jít na pohovor první nebo poslední v řadě.

Daniel H. Pink: Kdy
jarvis_5bd84c19498e15d21f61c4fd.jpeg

Americký autor knih s obchodní, pracovní a manažerskou tematikou, které byly přeloženy do 33 jazyků. Píše články pro The New York Times, Harvard Business Review, Fast Company a Wired. Přednáší po celém světě. Je ženatý a má tři děti, s nimiž žije ve Washingtonu, DC. Jeho kniha KDY je zatím nejlépe prodávanou byznys knihou na Amazonu. www.danpink.com  Knížku vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing v roce 2018.

Napadlo vás někdy, že se naše nálada během dne mění, a to s železnou pravidelností? Prozradím, že pokud potřebujete zapůsobit, někoho nadchnout pro svůj projekt nebo získat souhlas šéfa, zkuste danou věc vyřešit během pozdějšího dopoledne. To je čas, kdy je naše nálada na vrcholu a máme největší šanci uspět. Podobného rozpoložení znova dosahujeme až vpodvečer. Ráno jsme schopni lépe řešit úkoly, které vyžadují analytický přístup, odpoledne se nám pro změnu více otevírá kreativní stránka a schopnost dávat věci do souvislostí. Pokud chcete přesněji zjistit, v kolik hodit vám to v práci jde nejlépe, doporučuje autor psát si systematicky po jeden týden svoje aktivity během dne a to, jak jste se u nich cítili. Pak se pokusit skládat si denní aktivity tak, aby co nejlépe zapadaly do vašeho nastavení.

Pokud v práci nechodíte na obědy a jen něco v rychlosti slupnete u stolu, snižujete svou vlastní výkonnost. Podle studií, kterými se autor zabýval, jsme nejvýkonnější právě po pauze. Dalo by se říct, že čím je pauza delší, tím jsme po ní lepší. Zejména pokud rozvíjíte nové projekty, něco se učíte, potřebujete ideálně po 52 minutách minimálně 17 minut pauzu. Když byste si po obědě mohli jít navíc lehnout na 20 minut, restartujete svůj mozek tím nejlepším způsobem.

Klikli jste na článek, který patří do předplatitelské sekce iHNed.cz
Chcete si přečíst celý článek?