Na zimním stadionu Hasa v Praze se rozléhají rokenrolové melodie. Je pátek večer a dospělé krasobruslařky jdou na led po svých malých předchůdkyních. Na jedné části ledové plochy se prohánějí profesionální krasobruslařky, které se věnují synchronizovanému krasobruslení. Na píseň I love rock 'n' roll nacvičují svou sestavu pro 12 lidí. "To už jsou profesionálky. Jsou pro nás vzorem, tam se chceme dostat," vysvětluje Renata Němcová Pixová, ředitelka útvaru Skupinová komunikace v ČSOB a zároveň jedna z členek krasobruslařského týmu Crazy Ladies. I jim na stadionu právě začíná trénink.

V týmu Crazy Ladies se ale už nejedná o profesionálky. Většina z jeho 14 členek má společné to, že se jejich děti krasobruslení intenzivně věnují. "Často jsme naše děti vyzvedávaly z tréninků a jezdily s nimi na víkendové závody, tak jsme se s ostatními maminkami na stadionu scházely. Postupně jsme si říkaly, že když už jsme pořád na stadionu, mohly bychom oslovit trenérku, aby nás taky naučila pořádně bruslit. A tak to celé začalo," popisuje třiačtyřicetiletá Renata začátky týmu. "Spojuje nás jedno. A to, že se dá začít s učením vytouženého sportu v podstatě v jakémkoliv věku," dodává.

Na konci letošního dubna se tak několik maminek dohodlo a začaly spolu chodit na tréninky. Rozhodly se věnovat právě synchronizovanému krasobruslení, které patří k nejmladší krasobruslařské disciplíně a je jako jediné v rámci Mezinárodní bruslařské unie týmovým sportem. Vedle pilování správné techniky bruslení tak směřují k nacvičení skupinové volné jízdy v osmi nebo dvanácti. A jaký si daly maminky krasobruslařky cíl? Dát dohromady vlastní choreografii a se svou volnou jízdou se v budoucnu zúčastnit závodů.

Renata Němcová Pixová (43)
jarvis_5bf811f9498ec86e3827f431.jpeg

získala titul inženýrky na Fakultě managementu Vysoké školy ekonomické v Praze. Po dokončení studia se rozhodla pracovat v marketingu. Působila tři roky v marketingové agentuře Dimar na pozici business development manažerky. Poté se přesunula na pozici manažerky do komunikační agentury Ogilvy. Následně působila pět let v Citibank Europe, kde měla na starosti styky s významnými klienty a tvorbu marketingových kampaní. Po mateřské dovolené zůstala v bankovnictví, ale začala pracovat ve společnosti Volksbank, kde se podílela na rebrandingu společnosti na značku Sberbank. Zároveň v bance vedla tým marketingu a komunikace. Po třech letech odešla do ČSOB. Nejprve měla na starosti vedení týmu marketingové komunikace, který se staral o značky ČSOB, Era a Poštovní spořitelna. Se svými kolegy zajišťovala také digitální marketing. Od ledna loňského roku působí v ČSOB jako ředitelka nově vzniklého útvaru Skupinová komunikace, ve kterém banka spojila oblast marketingu, komunikace a společenské odpovědnosti. Je vdaná a má devítiletou dceru.

Hurá na led

Na páteční trénink přišlo osm členek týmu. Nejdříve po rozjížďce zkoušely Crazy Ladies různá cvičení, aby si upevnily správnou techniku bruslení. Trénovaly jízdu pozadu, "buřtíky" nebo výjezdy. Od zkušené trenérky Nory Nedvědové se ozývaly pokyny jako "Zatoč to pořádně" nebo "Drž tu ruku za sebou", případně i "Pořádně do kolen, holky". Občas jim pomáhala tím, že je při bruslení vodila za ruku. Když některým technickým cvičením objely jednou stadion, trenérce to často nestačilo. "Ještě jedno kolo, holky. Jedeme, jedeme," volala trenérka Nedvědová na své dospělé svěřenkyně.

Po půl hodině tréninku měly krasobruslařky pauzu. Ta ale netrvala dlouho. Po krátkém napití se vydaly zpátky na led. Některé z nich na něm dokonce zůstaly, přestávku si nedaly a trénovaly si části, které jim předtím nešly. "Trénink zatím dobrý. Už je mi konečně teplo," komentovala Renata své pocity z první části tréninku.

V týmu je kromě ní i lékařka, zdravotní sestřička, baletka, manikérka, právnička nebo ajťačka. "Z legrace jsme si říkaly, že je dobré mít v týmu doktorku i sestřičku, kdyby se něco stalo," říká s úsměvem. Všem z nich je kolem čtyřicítky, některým už i přes 45 let. Na své maminky se někdy chodí dívat také některé z jejich dcer. Na páteční trénink přišla právě i dcera Renaty, která ve svých devíti letech točila v jednom rohu ledové plochy piruety a trénovala obtížné skoky. Nicméně Crazy Ladies se tím nenechaly rozhodit a dál soustředěně bruslily.

Raz, dva, tři, čtyři a čáp

Po přestávce přišly přešlapy pozadu. Některé členky týmu si v nich ale nebyly tak jisté. A přišly i první pády. Pokaždé na sebe krasobruslařky starostlivě volaly: "Dobrý?" Ale každá z nich se vždycky hned zvedla a jela trénovat dál. "Technika v jízdě pozadu je pro mě asi nejtěžší. Když pak jedeme pozadu rychle, tak mi vadí, že moc nemáme kontrolu nad tím, kam jedeme," popisuje Renata. "Když se rozjedeme, tak mám občas i strach. Kolikrát jsme se už srazily," vypráví.

Jednou z největších výzev je pro maminky krasobruslařky právě skupinová jízda. Do ní mohou například patřit takzvané větrníky, kdy se krasobruslařky točí v řadě, nebo prolínání, při němž jezdí proti sobě a prolínají se. Právě společná jízda je jeden z důvodů, proč se pro založení týmu rozhodly. "Kdybych měla jezdit sólo, tak do toho určitě nejdu," komentuje Renata. Každá z krasobruslařek se při cvičení sestavy musí přizpůsobit svým kolegyním, s nimiž se drží. Cílem je udělat všechny pohyby úplně stejně. "Musíme se hodně přizpůsobit a brát na každou ohled, ať už je vlevo nebo vpravo. Když jezdíme ve skupině, tak musíme udržovat i určitý tvar," vysvětluje manažerka. "Nevypadá to tak, ale je to těžké − něco jako akvabely na ledu. Rozdíl je v tom, že my jsme nad vodou, ony pod vodou. S akvabelami mají krasobruslařky společnou právě dokonalou souhru pohybů," dodává.

Klikli jste na článek, který patří do předplatitelské sekce IHNED.cz
Chcete si přečíst celý článek?