Před budovou ČEZ v pražské Michli protestovalo v úterý dopoledne asi 80 zaměstnanců firmy. Požadovali zvýšit v příštím roce tarifní a smluvní mzdy včetně příplatků o 13,8 procenta, ale také zkrátit pracovní dobu u nepřetržitých provozů a šest týdnů dovolené. Po sedmi kolech kolektivního vyjednávání není shoda v žádném bodě. Zaměstnanci ČEZ to uvedli v prohlášení, které četli během protestu. Akce trvala zhruba 45 minut. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v pondělí řekl, že firma chápe úterní akci jako akci odborů v rámci jednání.

Protestující před sídlem ČEZ měli na sobě reflexní vesty s logem firmy. Někteří drželi v rukou transparenty s texty: "Za profesionální práci profesionální mzdy" nebo "Nešetřete na odbornících, utečou vám". Po ukončení protestu v 11:15 je odvezly autobusy.

K protestům se připojili také zaměstnanci Jaderné elektrárny Temelín. Zhruba 60 až 100 zaměstnanců se v úterý kolem 10:30 shromáždilo před elektrárnou. Protest trval asi pět minut, nikdo údajně neměl na shromáždění transparent. O protestu informoval Václav Plášil, předseda nezávislé odborové organizace elektrárny Temelín. Připojili se také zaměstnanci elektrárny v Dukovanech.

Odboráři chtějí prosazovat růst mezd nižší než 9,5 procenta

Odboráři integrovaných dceřiných firem energetické skupiny ČEZ, mezi které patří mimo jiné společnosti ČEZ Distribuce a ČEZ ESCO, navrhnou na čtvrtečním jednání s vedením ČEZ o růstu platů jejich nárůst v příštím roce v těchto společnostech pod úrovní 9,5 procenta, kterou navrhovali na předchozím jednání. Přesnou výši návrhu před jednáním říkat nechtějí. Na úterním briefingu to uvedl Karel Klusák, místopředseda odborového svazu ECHO (OS ECHO), který sdružuje pracovníky z oboru energetiky a chemie a odboráře z těchto firem ČEZ zastřešuje.

Klusák uvedl, že na posledním jednání se zaměstnavatelem, které se uskutečnilo minulý týden, navrhlo vedení ČEZ růst mezd v ČEZ Distribuce o 3,5 procenta včetně inflace, ve výši 2,8 procenta včetně inflace pro společnosti ČEZ Prodej, ČEZ Obnovitelné zdroje, ČEZ ICT Services a Telco pro Services a pouze nárůst o inflaci ve výši 2,3 procenta pro společnosti ČEZ ESCO a ČEZ Korporátní služby. Všechny návrhy jsou pro roky 2019 a 2020. Celá skupina ČEZ dohromady zaměstnává asi 27 000 lidí, z toho zhruba 20 000 lidí v Česku. Zmíněné firmy zaměstnávají podle Klusáka více než 6500 lidí, nejvíce ČEZ Distribuce.

Pod hlavičkou OS ECHO se v úterý podle Klusáka v Praze sešlo na 55 zástupců integrovaných dceřiných firem ČEZ z celé republiky. Mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová dodala, že kroky OS ECHO mají plnou podporu předsedy ČMKOS Josefa Středuly.

Průměrnou mzdu ve firmě ČEZ nesděluje. Argumentuje tím, že ukazatel nemá vypovídající hodnotu, protože podnik zaměstnává lidi z různých oborů a na různých typech pozic. Týdeník Euro v listopadu uvedl, že průměrná měsíční hrubá mzda v ČEZ včetně odměn v roce 2017 činila 63 805 korun.

Podle dat Českého statistického úřadu činila v letošním třetím čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, do kterého ČEZ patří, 43 260 korun.

Průměrná hrubá mzda v Česku se pak ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 2458 korun na 31 516 korun. Nominální nárůst tak činil 8,5 procenta, reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda vyšší o šest procent, uvedl v úterý ČSÚ. Medián mezd, který představuje mzdu přesně uprostřed rozdělení hodnot mezd, vzrostl o 9,8 procenta na 27 719 korun.

Odborový svaz ECHO (OS ECHO) vznikl v roce 2004 sloučením OS energetiky a OS chemie ČR. V současnosti má přes 20 000 členů, což z něj dělá druhý největší průmyslový svaz zastřešený ČMKOS. Nejsilnější je svaz KOVO, který má přes 90 000 členů. ČMKOS celkem sdružuje zhruba 300 000 odborářů.