Dříve pracoval pro Faceboook, poté se stal velkým kritikem sociální sítě a nyní přešel k jejímu rivalovi. Bývalého vrcholového manažera Facebooku Sandyho Parakilase najala společnost Apple, jež tvrdí, že její snahou je shromažďovat co nejméně osobních dat a důsledně chránit soukromí uživatelů. Parakilas pro sociální síť pracoval v letech 2011−2012.

Parakilas opustil firmu Marka Zuckerberga kvůli sporům o ochranu soukromí uživatelů. Právě tu bude mít na starosti u Apple, uvedl list Financial Times.

Parakilas během svého působení u Facebooku své nadřízené několikrát varoval, že politika sdílení dat, kterou firma aktivně provádí, může potenciálně mít až "zničující účinky" na její pověst, a tedy veškerý byznys.

Ale vedení, včetně Marka Zuckerberga, to podle něj naprosto ignorovalo, takže Parakilas z firmy v říjnu roku 2012 odešel a stal se břitkým kritikem Facebooku a dalších sociálních sítí.

Ředitel Applu Tim Cook najal "přeběhlíka od Facebooku" jako produktového manažera, jenž bude zařazen do týmu odpovídajícího za ochranu dat a soukromí.

Parakilas bude spolupracovat s ostatními experty "napříč celou firmou". Jeho úkolem je dohlédnout na to, aby produkty, které Apple vyvíjí, spolehlivě chránily soukromí uživatelů. Jde rovněž o to, aby přístroje nedovolovaly rozsáhlejší sběr osobních dat. "Naším cílem je shromažďování dat minimalizovat," říká Tim Cook.

Společnost Apple již dříve uvedla, že důsledná ochrana soukromí představuje základ její prodejní politiky. Její webový prohlížeč Safari znemožňuje aplikacím třetích stran, aby sledovaly chování lidí na Facebooku. "Odmítáme představu, že technologický pokrok umožňuje obchodovat s právem na soukromí," prohlašuje šéf Applu.

Klikli jste na článek, který patří do předplatitelské sekce IHNED.cz
Chcete si přečíst celý článek?