Do Vánoc zbývá přesně týden, ale Věra Palkovská ráno v úřadu začíná jako obvykle už v osm, aby stihla vyřídit potřebné papíry a maily. Pak rychlá káva a přesun do moderní zasedací místnosti, jíž vévodí vlajka České republiky. V úzkém kruhu nejvyššího vedení magistrátu se tu koná porada o klíčových investicích města na rok 2019. Týden předtím už totiž městská rada schválila rozpočet na nový rok, takže vedení úřadu probírá aktuální stav důležitých staveb ve městě.

Jednou z nich je i tělocvična, která má posloužit jako model, jak se naučit stavět metodou BIM, tedy Building Information Modelling pro stavební praxi. "Podle ní by z rozhodnutí vlády měly od roku 2022 fungovat všechny stavby měst a obcí," vysvětluje primátorka. "Teď mě čekají dvě konference, kde budu popisovat, o co jde a jak nám to funguje. Ministerstvo průmyslu a obchodu nás totiž používá jako pilotní projekt z praxe, kde to už ve skutečnosti běží. Máme tady třeba okresní konferenci České komory autorizovaných inženýrů a právě naši tělocvičnu jim budeme prezentovat," dodává.

Třinec v čele digitalizace stavebnictví

Vlastně jde o "Stavebnictví 4.0". Stavba se nejdřív digitálně vyprojektuje. Člověk si ji může virtuálně prohlédnout, projít a ve vícerozměrném modelu vychytat všechny případné mouchy a doladit detaily. Využít se dá i toho, že po celou dobu životnosti stavby jsou k dispozici veškeré informace o budově. Od samotného investičního záměru až po demolici stavby.

"Pomáhá to nejen z hlediska hospodárnosti, ale i při provozu, protože znáte životnost jednotlivých materiálů, a taky nedej bože i v případě některých nečekaných problémů, jako jsou třeba požáry. Díky tomu ihned přesně víte, kde jsou jaké materiály, kde únikové východy, a nikdo nemusí hledat stavební papíry k objektu. Zpočátku je to samozřejmě náročnější na projektování, ale je to důležitá věc, i když své ovoce v podobě ekonomických úspor přinese až po letech," nadšeně se pouští do přednášky primátorka. Podle BIM se tu už staví, zatímco zbytek republiky se ještě rozkoukává, tady vedení města právě řeší, kdy bude mít stavba nejbližší kontrolní den.

Na přetřes přijdou také další plány − oprava vodovodu, příprava stavby parkovacího domu, protože i Třinec má stejně jako všechna velká města potíže, kam s auty, či změna systému parkování ve městě − chystá se regulace. Jako zajímavý projekt se jeví i stavba Centra pro aktivní seniory. "Senioři se tu mohou bavit a vzdělávat. Cílem je, abychom je udrželi v dobré duševní i zdravotní kondici," popisuje primátorka.

Věra Palkovská (55)

Učila matematiku a chemii na gymnáziu v Třinci, ale od jedenatřiceti let ji lákala politika, tak do ní vstoupila. V roce 1994 se stala zastupitelkou města Třince. Mandát poté obhájila a v letech 1998 až 2006 se stala místostarostkou. V roce 2006 byla znovuzvolena a stala se starostkou. Mandát ve dvou dalších volbách znovu obhájila a v roce 2018, kdy se opět dostala do zastupitelstva a město už bylo povýšeno mezi statutární, byla zvolena primátorkou města Třince. Česká manažerská asociace jí loni v rámci oslav 25 let trvání soutěže Manažer roku udělila ocenění manažerka čtvrtstoletí v oblasti veřejné správy. Je vdaná, má tři děti.

Radnice krášlená ženskou rukou

Sotva schůze skončí, Věra Palkovská neodolá a jde k poodhrnutým bílým závěsům na oknech a poposune je zpět na místo. "To je taková moje úchylka," rozesměje se nakažlivě, když si všimne, že ji při tom fotograf fotí. "Jakmile vidím, že záclony nejsou dotažené, tak to potřebuji spravit. Nemám ráda, když věci nejsou tak, jak mají být," vysvětluje detail, který by muž asi sotva zaznamenal. A jenž dost vypovídá i o tom, jak řídí město: věci se tady prostě dotahují do konce.

Cestou do své kanceláře nás ještě provádí po budově magistrátu, jemuž tady ale nikdo neřekne jinak než radnice, protože statutárním městem se Třinec stal teprve před půlrokem. "I na radnici se projevuje můj ženský přístup k věcem, a není to jen o květinách. Chci, aby lidé vnímali radnici jako příjemné a vstřícné místo," dodává. Však taky radnici a celé město z pozice političky ovlivňuje už jedenadvacet let. A za to, jak se jí to daří, loni získala titul manažer čtvrtstoletí.

Věra Palkovská vše řeší velmi energicky, neváhá se ale každou chvíli zastavit a hrdě upozornit fotografa na všechny důležité věci z historie města. Třeba znak v podobě trojúhelníku složeného ze zelené, žluté a tmavě červené barvy s nápisem Třinec i ty. "City v názvu neznamená jen Třinec − město. Je tím míněno i to, že město se musí řídit i citem, aby se podařily velké věci. A písmena "it" znamenají zároveň informační technologie, tedy moderní město a moderní dobu. Tím 'i ty' jsme zase chtěli říct, že Třinec je o každém jednotlivém člověku. Takže čtyřnásobná slovní hříčka, která vyjadřuje, jací jsme."

Klikli jste na článek, který patří do předplatitelské sekce iHNed.cz
Chcete si přečíst celý článek?