Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

v březnovém vydání Moderního řízení jsme se rozhodli vydat se tak trochu na cesty. Také máte občas pocit, že v Praze se žije trochu jinak? Asi to není jen pocit, ale my dobře víme, že pro úspěšné podnikání není Praha podmínkou. Někdy to vypadá, že je to vlastně naopak. Proto je naším tématem Podnikání v regionech.

Mít k sobě blíže

Pokud si myslíte, že si firmy mimo hlavní město budou stěžovat na odstrčenost, špatnou dopravní dostupnost a další ústrky, budete překvapeni. Doba internetu vzdálenosti zkrátila, prodávat se dá dnes na dálku a naopak v regionech mohou firmy využít nižších nákladů na nájmy, ale také nižší ceny práce. Zajímavé přitom je, že − jak nám prozradil Jonathan Appleton z ABSL − svá sídla přesouvají do menších měst i servisní organizace velkých nadnárodních firem. Ty dokážou nalákat nejen místní, ale i pracovníky ze zahraničí. I přes nižší platy je zde totiž životní úroveň srovnatelná s velkými městy, nižší jsou totiž i životní náklady. Martin Cígler, který svou firmu již na začátku devadesátých let založil v Brně, zase potvrdil, že Česko je vlastně docela malé, takže vyrazit za zákazníkem téměř kamkoliv není žádný velký problém. A hlavně, menší město má své výhody, i firma s relativně velkým počtem zaměstnanců zde může fungovat skoro jako rodinná. Všichni tu mají k sobě blíže.

Firma jako organismus

S titulním tématem ale rozhodně nekončíme. Mně osobně udělal velkou radost rozhovor s Petrem Sedláčkem. Před lety se pohyboval na poměrně vysokých pozicích v oblasti PR, pracoval mimo jiné jako tiskový mluvčí koncernu Siemens. Pak ale zjistil, že mu v životě − a byznysu obecně − chybí duchovní rozměr. A tak se rozhodl dělat věci trochu jinak. Zpátky na zem nás dostane agilní kouč Karel Smutný, který ukazuje na neduh, s nímž se při agilní transformaci setkáváme až příliš často. Manažeři totiž občas zapomenou, že dění ve firmě je propojeno do jednoho celku a změna jedné proměnné se může projevit i jinde.

HR Meeting se blíží

Březen už je skoro na svém konci a termín letošního HR Meetingu je opravdu za dveřmi. Sejdeme se již v polovině května. Doufám, že se zde setkáme. A nač se můžete těšit? Třeba na Davida Allena. Jak funguje jeho metoda GTD, odkrývá v textu Marek Kogan. Bude toho ale mnohem víc! S registrací proto neváhejte.

Autoři: Jan Lodl