Nepatří k těm, kteří opustí pohodlná korporátní místa a připadají si jako hrdinové uniklí z nepřátelské lodi. Šárka Petrovičová o své předchozí práci mluví v dobrém, a dokonce nevylučuje, že může v jejím životě opět přijít čas a důvod opět pro velkou firmu pracovat. V tuto chvíli je však plně ponořena do vlastního projektu, který s manželem rozjeli na pražském sídlišti se záměrem uživit rodinu a zároveň ušetřit planetě pár tun odpadu.

Říkáte, že nejekologičtější je obal, který nikdy nebyl vyroben. Co všechno máme zabalené zbytečně?

To ani nejde vyjmenovat. Jen když vezmu běžnou domácnost, tak dobrá polovina obalů by vůbec nemusela vzniknout. Nejde jen o potraviny, ale i o drogerii, oblečení, desítky drobných obalů, které denně nosíme domů, ani si to neuvědomujeme. Někdo si může říct, že kvůli pár obalům se svět nezmění, já se na to ale dívám z pohledu rozdílu, který může nastat, když to vezme vážně kritické procento lidí.

To byl tedy důvod, proč jste se s manželem rozhodli opustit zaměstnání a pustit se do podnikání?

Vlastně ano. Nepatříme k těm, kteří odejdou z korporátu a nenechají na něm nit suchou. Já jsem pracovala pro RWE a Nestlé, manžel pro velkou informační společnost. Svět není černobílý a bylo by laciné říct, že korporátní firmy jsou ty "zlé", zatímco drobné podnikání je "hodné". Naučila jsem se prací pro ně spoustu věcí, které teď mohu využít, a do práce jsem chodila ráda. Přesto jsem časem začala cítit potřebu hmatatelnějšího smyslu. Manžel na tom byl podobně, a protože nás oba zaměstnávalo přemýšlení nad množstvím odpadu, které doma vyprodukujeme, a snaha ho systematicky redukovat, rozhodli jsme se otevřít si vlastní bezobalový obchod.

Šárka Petrovičová (32)
Šárka Petrovičová

Spolu s manželem Janem vlastní bezobalový obchod NEOBALENO na pražských Lužinách. Vystudovala Českou zemědělskou univerzitu, obor podnikání a administrativa. Pracovala v nákupních odděleních RWE a Nestlé, absolvovala stáž v Yellowstoneském národním parku. V současnosti je na rodičovské dovolené, během které se věnuje svému podnikání.

Co stručně znamená bezobalový obchod?

Místo, kde si nakoupíte široký sortiment kvalitního jídla a drogerie a odnesete si ho ve vratném nebo přineseném obalu. V ideálním případě, o který se snažíme i u nás, od lokálních dodavatelů nebo alespoň v biokvalitě.

Hledání smyslu uvádějí lidé odcházející z velkých firem poměrně často.

Myslím, že ano. Svůj vlastní impulz bych nazvala "To, co dělám, je málo". Chtěli jsme otevřít obchod, ve kterém budou lidé moci nakoupit produkty bez obalu, navíc pěstované nebo vyráběné s minimálním dopadem na životní prostředí.

Na jaké pozici jste dříve ve svých zaměstnáních pracovala?

Zastávala jsem funkci strategického nákupčího a taktického nákupčího. V tom je totiž rozdíl (smích). Naučila jsem se řídit dodavatele a řešit akutní i dlouhodobé problémy se zásobami. Pochytila jsem spoustu dovedností, které teď mohu využít. Uplatním se sice v mnohem menším měřítku, zato na každodenní praktické bázi.

Klikli jste na článek, který patří do předplatitelské sekce iHNed.cz
Chcete si přečíst celý článek?