Mnoho let pracovala jako PR manažerka, pak ale přišly děti a Věra Formanová strávila šest let na rodičovské dovolené. Když se pak chtěla vrátit do práce, uvědomila si, že péče o děti ji stejně stále vytěžuje. A vlastně se ani ona sama nechce vracet do oboru, kde musí pracovat od rána do pozdního večera. Navázala tak na zkušenost se založením a vedením rodičovského centra ve Velké Chuchli, oprášila znalosti z rekvalifikačního kurzu kosmetičky a otevřela si vlastní kosmetické studio Vitality Way. Dnes by už neměnila, spíše spřádá plány na rozšíření.

Velmi dlouho jste pracovala v oboru PR, dokonce i pro poměrně velké firmy. Jak jste se dostala k provozování kosmetického studia?

Ta myšlenka je už poměrně stará. Před několika lety jsem se stěhovala do Hradce Králové a příliš jsem nevěřila tomu, že by se mi tam mohlo podařit najít místo v oboru PR. Takže jsem v mezičase absolvovala rekvalifikační kurz kosmetičky. Chtěla jsem si už tehdy zkusit otevřít nějaké malé studio. Nakonec se mi ale podařilo získat místo ve společnosti Fincom. Kvalifikaci jsem tedy měla dokončenou, ale kosmetice jsem se věnovala spíše jako koníčku, například pro kamarádky. Ale už tehdy jsem počítala s tím, že tuhle zkušenost využiji někdy v budoucnu, třeba až se budu vracet po mateřské dovolené. Protože PR je příliš náročný obor na to, když se máte ještě starat o děti.

A ta situace nastala.

Mezitím jsme se s manželem přesunuli zpět do Prahy, já jsem nějaký čas pokračovala v kariéře, ale pak přišly děti. Když ty pak dorostly do věku, kdy jsem byla schopna alespoň dopoledne věnovat práci, svůj dřívější sen nebo myšlenku jsem oprášila. A tak se zrodilo studio Vitality Way. Jak děti odrůstají, mohu studiu věnovat více času. Vlastně jsem se ani do práce úplně nechtěla vracet, během těch let na rodičovské dovolené jsem si zvykla řídit si čas sama, pomohla jsem u nás v Chuchli založit i mateřské centrum a vyhovovalo mi moci si čas na práci a děti sama řídit.

Věra Formanová

Když se před lety stěhovala do Hradce Králové, nebyla si jistá, jestli bude moci pokračovat v oboru PR. A tak si udělala rekvalifikační kurz na kosmetičku. Nakonec ale zůstala v oboru, a tak se na diplom pár let prášilo. I po návratu do Prahy totiž dostala šanci dělat práci pro zajímavé klienty v oblasti PR. Když se ale vracela z rodičovské, věděla, že chce mít stále dost času na péči o děti. A tak se věnovala nejprve práci v mateřském centru Chuchle a později se rozhodla otevřít si kosmetické studio Vitality Way.

Věra Formanová

A daří se vám to? Často si na začátku podnikání říkáme, jak budeme dost času věnovat dětem, rodině, partnerovi, ale nakonec v práci trávíme více času, než když jsme byli zaměstnaní.

Od začátku se snažím mít v diáři zablokované hodiny, kdy nemůžu. To je ten čas, kdy potřebuji vyzvednout děti ze školy, odvézt je na kroužky nebo se věnovat jejich učení či prostě s nimi být. Čas pro klienty je ten ostatní. Snažím se vždy denní režim zkombinovat tak, aby to fungovalo. Kdo tím trochu trpí, je manžel, na kterého zbývá přece jen méně času, než bych chtěla. Od letoška jsem se ale rozhodla omezit pracovní dobu ve večerních hodinách a končím v 19 hodin. Raději si vyhradím třeba jednu sobotu v měsíci, kdy se věnuji klientkám, ale večer jsem s rodinou. Ze začátku jsem se totiž snažila vyhovět všem a nezřídka jsem končila po 22. hodině.

Jak na tuhle změnu reagovali klienti?

Najednou to jde. Ženy, protože já vlastně mužské zákazníky nemám, si dokážou najít na kosmetiku čas, když o ošetření stojí. Takže buď to zvládnou během dne, odpoledne, nebo přijdou v sobotu. Mám výhodu, že všechny zákaznice ke mně přicházejí na doporučení nebo se rekrutují z mých známých, kamarádek nebo sousedek. Tím je komunikace o něco jednodušší, protože z většiny klientek chodících pravidelně se stejně nakonec stávají přítelkyně. Ještě se mi nestalo, že by si mě někdo našel třeba na internetu či jinde a objednal se přímo. Náš vztah je tak většinou osobní, už se známe, těšíme se na sebe. To je odlišný styl fungování studia, než nabízí anonymní služby na ulici, kam může přijít kdokoli, třeba proto, že jde zrovna kolem.

Já se vždy snažím nenabízet jen kosmetiku, ale podívat se na fungování těla či organismu celistvě. Pokud například klientka řeší nějaký kosmetický problém v obličeji, hledáme, čím to může být způsobeno. Často například nabídnu nějakou očistu těla, pracovat s organismem tak, aby byl v pohodě. Ten, kdo je ochoten tomu naslouchat, se vrací a doporučuje moje služby dál. Samozřejmě že jsou občas i případy, kdy se prostě nesladíme, tenhle přístup jim není příjemný. Ale za celou dobu se mi to stalo asi dvakrát.

Klikli jste na článek, který patří do předplatitelské sekce iHNed.cz
Chcete si přečíst celý článek?