Opel celkově v Německu propustí téměř devět tisíc zaměstnanců.
Opel celkově v Německu propustí téměř devět tisíc zaměstnanců.
autor: Reuters

Výrobce automobilů Opel do roku 2025 propustí v Německu dalších 2100 pracovníků. Firma podle svého úterního sdělení doufá, že tak zlepší konkurenceschopnost. Zbylým zaměstnancům garantuje jistotu práce do poloviny roku 2025. Opel v Německu nyní zaměstnává zhruba 30 tisíc lidí, uvedla agentura DPA.

Propouštění chce firma opět zajistit formou dobrovolného programu, kdy zaměstnancům v továrnách v Rüsselsheimu, Eisenachu a v Kaiserslauternu nabídne zkrácený úvazek, předčasný odchod do důchodu a odstupné. Tímto způsobem Opel od roku 2017, odkdy spadá pod francouzský koncern PSA, už propustil asi 6800 lidí.

"Dohoda znamená další významné zlepšení naší konkurenceschopnosti," uvedl ve firemním sdělení generální ředitel podniku Michael Lohscheller. Opel se také chystá do centrály v Rüsselsheimu investovat více peněz. Loni v říjnu tam na půl roku zavedl kratší pracovní dobu.

Dlouhodobě ztrátový Opel a britskou sesterskou značku Vauxhall koupila společnost PSA za 2,6 miliardy dolarů (58,8 miliardy Kč) od americké automobilky General Motors v roce 2017. V zisku chce mít PSA německou automobilku už v letošním roce.

Podle prosincových údajů Bloomberg News se výrobci automobilů chystají v příštích letech globálně zrušit více než 80 tisíc pracovních míst.

Autoři: ČTK