Počty nakažených horníků OKD na Karvinsku pořád stoupají, společnost se proto rozhodla zastavit těžbu ve všech dolech. Stát k tomu však pokyn nedal. "Nebyl k tomu důvod," říká hlavní hygienička Jarmila Rážová. Ve funkci stanula na jaře, od té doby se podílí na všech důležitých rozhodnutích v souvislosti s pandemií koronaviru. Třeba o plošném zavření škol, o tom, kolik lidí se kde může shlukovat nebo kde se budou nosit roušky. V metru je cestující podle Rážové ještě minimálně 14 dní neodloží.

HN: Proč se situaci v Karviné stále nedaří dostat pod kontrolu?

Já myslím, že pod kontrolou je. Je to ohnisko, kde se masivně testuje. Postupně se protestovaly všechny doly. Na Dole Armáda byl poslední případ někdy 3. června, od té doby se tam žádný případ nevyskytl. Na (čtvrtečním) jednání na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje s panem hejtmanem a panem ministrem se domluvilo, že se bude testovat dvě stě lidí, kteří budou po dobu šestitýdenní odstávky zajišťovat nezbytný provoz.

To, proč se tam vyskytuje deset procent pozitivních, je dáno tím, že je tam hodně těsný kontakt. Jsou v uzavřeném prostoru, při práci nemají moc šanci některá pravidla dodržet. Když vyfárají, nemůžou jet přímo domů - musí se umýt, sprchují se. I tam je dodržování distance velmi těžké.

Masivně testujeme, zjišťujeme pozitivní případy a dáváme je do izolace, kontakty do karantény, případně do izolace, pokud jsou nemocní. Tím se snižuje pravděpodobnost přenosu do komunity. Minimum kontaktů je jiných než blízkých. Další dobrá zpráva je, že nakažení jsou vesměs bezpříznakoví nebo mají jen mírné projevy nemoci.

V Moravskoslezském kraji nedochází k přesycení kapacity zdravotnických služeb. Proto říkáme, že je ohnisko pod kontrolou.

Klikli jste na článek, který patří do předplatitelské sekce iHNed.cz
Chcete si přečíst celý článek?