Před vchodem do zatepleného rodinného domu stojí elektromobil zapojený do domácí nabíjecí stanice. Ta bere energii ze solárních panelů na střeše. Trávník na zahradě pak majitel zalévá ze zásob dešťové vody. Z pokračování dotačního programu Nová zelená úsporám je zřejmé, jak si ministerstvo životního prostředí představuje budoucnost bydlení a na co klade důraz.

Jeden z nejpopulárnějších projektů, z něhož v uplynulých sedmi letech vláda vyplatila přes 10 miliard korun, má běžet až do roku 2030. Lidé budou moci získat zpět až 50 procent veškerých nákladů.

Ministerstvo životního prostředí zatím počítá, že na pokračování programu vyčlení 39 miliard korun. „Pokud by byl zájem o program větší, jsme schopni najít další peníze,“ říká ministr Richard Brabec (ANO). Na končící etapu Nové zelené úsporám, která běží od roku 2015 a končí letos, vyčlenil stát 27 miliard korun. První žádosti mohou zájemci posílat od října a nárokovat si příspěvek za projekty z letošního roku.

Prostředky plánuje Brabec získat hlavně z evropských peněz. Zhruba polovina má jít z Národního plánu obnovy neboli balíku, který má znovuoživit pandemií poškozenou ekonomiku. Česko z něj má nárok celkem na 180 miliard korun, které může čerpat do roku 2026. V následujících letech pak Brabec počítá s výnosy z prodeje emisních povolenek.

Jak si na podíl z balíku peněz sáhnout? Přinášíme přehled, na co můžete získat dotaci i jak využít nově nabízené bonusy.

Zateplování a výměna oken

Nejžádanější investicí, o jejíž částečné proplacení lidé žádají, je zateplování. Stát proti předchozímu období navýšil podporu. Dotace se vztahuje na zateplení obvodových stěn domu, střech, stropů nebo třeba podlah. Lze ji čerpat i na zateplení zimní zahrady, výměnu oken nebo dveří. Maximální podpora na jeden projekt činí 650 tisíc korun u rodinného domu, v případě bytových může šplhat i do desítek milionů.

Fotovoltaika a elektromobilita

Hned po zateplování žádají majitelé domů nejčastěji o příspěvek na začlenění solárních panelů například na střechu budov. V následujících letech mohou dostat až 200 tisíc korun, pokud jde o rodinný dům, a až půl milionu v případě bytového domu. Podmínkou je, aby vyrobená elektřina zásobovala přednostně dům, na němž jsou panely umístěné.

Stát se také rozhodl více podpořit rozvoj elektromobility. Chce, aby si lidé u svých domovů stavěli dobíjecí stanice. Žadatelé na ně mohou získat až 30 tisíc korun. Částka je stejná u obou typů nemovitostí. Podmínka je podobná jako v případě solárních panelů, nesmí sloužit ke komerčním účelům nebo veřejnosti.

Výměny kotlů

Nová zelená úsporám rozdělí 8,5 miliardy korun na výměnu zhruba 100 tisíc starých neekologických kotlů na pevná paliva za kotle na biomasu, tepelná čerpadla nebo plynové kotle. Podle druhu nového zdroje tepla se liší i podpora. Nejvyšší částku, až 100 tisíc korun, mohou žadatelé dostat na kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo sloužící i pro přípravu teplé vody.

Hospodaření s vodou

Ministerstvo životního prostředí nově do programu začlenilo i program Dešťovka, který poskytoval dotace na hospodaření s dešťovou vodou. Zachytávání dešťové a odpadní vody chce úřad podpořit například finančním příspěvkem na zřízení nových nádrží či studní. Výše dotace pro rodinné domy se pohybuje od 55 tisíc korun na systém pro využití dešťové vody na zalévání po 110 tisíc v případě budování dvou nádrží na odpadní vodu i dešťovku. U bytových domů začíná podpora na 37 tisících a nejvyšší sumu mohou činit blíže neurčené miliony korun.

Rolety a zelené střechy

Kromě výše zmíněného mohou lidé získat peníze například na instalaci rolet, žaluzií a dalších nástrojů zabraňujících pronikání slunečního světla do interiérů. Žádat ale mohou pouze vlastníci již stojících nemovitostí. Finance půjdou také na podporu budování zelených střech. Stát přispěje i na vypracování samotného projektu rekonstrukce. A zvýší se i příspěvky na stavbu nových domů s nízkou energetickou náročností.

Jak dosáhnout na bonusy a zvýhodnění?

Ministerstvo v programu upřednostní takzvané strukturálně znevýhodněné regiony, na něž dopadá například postupný konec těžby uhlí. Žadatelé z Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje tak mohou získat o deset procent více než ti ze zbytku republiky. Peníze navíc obdrží i lidé, kteří zkombinují jednotlivé typy úprav na domě, například když k zateplení přidají instalaci solárních panelů. Za každou další položku jim stát přidá 10 tisíc korun u rodinného a 20 tisíc u bytového domu. „Cílem je, aby se každý, kdo renovuje dům, zamyslel, co vše se dá udělat,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Kdo může žádat o podporu?

Pokračování programu je určené pro majitele, developery a stavebníky rodinných a bytových domů. Žádat o dotaci mohou i společenství vlastníků, bytová družstva nebo obce a města, které mají takovou nemovitost ve svém majetku.

Zásadní novinkou je, že o dotace nově mohou žádat také trvale obývané rekreační objekty. Pokud se tedy někdo rozhodne rekonstruovat chalupu, na kterou se třeba během koronavirové pandemie přestěhoval, může získat stejné peníze jako ten, kdo rekonstruuje rodinný dům.

Zároveň budou nově do programu spadat bytové domy stojící mimo Prahu. Na jejich renovace dosud přispíval program ministerstva pro místní rozvoj.