Evropská unie má šanci snížit ekonomický náskok Spojených států, uvedl včera v Praze na konferenci Government Leaders Forum bývalý komisař EU Chris Patten. Měla by ale přesunout část peněz na podporu tradičních odvětví, jako je zemědělství, do výzkumu v informačních technologiích. Udělala by tak obrovský skok dopředu.

"Zatímco do výzkumu a vývoje v Evropě se dává v průměru 1,9 procenta HDP, ve Spojených státech je to 2,7 procenta. Tento obrovský rozdíl dělají především investice velkých podniků do výzkumu," uvedl Patten. Nízké investice do výzkumu se podle něj projevují i v nižší efektivitě informačních technologií. Zatímco například v USA se informační technologie a telekomunikace podílejí na růstu efektivity ekonomiky 60 procenty, v Evropě je to jen 40 procent.

Konference GLF, která se koná v Praze poprvé, se Česka týká jen okrajově, podle šéfredaktora týdeníku Ekonom Zbyňka Fialy, který se jí účastní jako jediný novinář, by však pro českou ekonomiku mohla být přínosem.

"Přestože se tady řeší spíše záležitosti celoevropského významu, na český trh by měla mít aspoň mírný dopad. Vládní představitelé se zde setkají s lidmi ze západní Evropy, kteří mají v oblasti IT větší zkušenosti. Ti jim řeknou, že mít špičkové počítače neznamená být na špičkové úrovni. Velmi důležitá je i efektivita jejich využití," poznamenal Fiala.

Konferenci Government Leaders Forum 2005 pořádá společnost Microsoft a setkávají se na ní zástupci evropských vlád a šéfové firem z oblasti informačních technologií. Podle mluvčího společnosti Microsoft Jiřího Grunda na konferenci přijelo 400 představitelů různých vlád a 250 zástupců největších podniků. Diskutovat se má o znalostní společnosti, roli informačních technologií ve službách státu a vzdělávacích institucí. Dnes, kdy konference končí, vystoupí také předseda představenstva firmy Microsoft Bill Gates.

Nejbohatší muž planety bude během své jednodenní návštěvy Prahy jednat i s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Stanislavem Grossem.

Firma Microsoft pořádá podle Grunda konference GLF pravidelně každý rok. "Jde především o to, aby se vrcholní představitelé států i byznysu setkali a udělali si čas na výměnu názorů. Často se stává, že se diskuse zcela od Microsoftu odkloní. To nám však nevadí," uvedl Grund. Česko je po Itálii druhou evropskou zemí, kde Microsoft akci pořádá. Tradičním místem pro pořádání fóra je americký Seattle.

Firma Microsoft je celosvětově největším dodavatelem programového vybavení pro státní správu. Přesto právě země, které jsou s ním v těsném obchodním styku, jej žalují. Naposledy jej Evropská komise obvinila ze zneužívání dominantního. Firma proto zaplatila půlmiliardovou pokutu a musí nabídnout na Evropském trhu Windows bez multimediálního přehrávače. Konkurenci musí navíc odhalit programové rozhraní.

O čem fórum jedná

  • Jak mohou efektivněji spolupracovat technologické firmy s vládními institucemi
  • Jak by vlády jednotlivých zemí EU mohly lépe naplňovat Lisabonskou strategii, která chce mimo jiné významně zvýšit podíl investic do výzkumu a vývoje
  • Jak nejlépe a nejefektivněji zavádět digitalizaci do samosprávy a státní správy, takzvaný eGovernment
  • Jak zefektivnit evropskou ekonomiku lepším využíváním IT
  • Jak by státní správy měly nejlépe zabezpečit své sítě

    Zdroj: Microsoft


  • Související