Vážení čtenáři,

cítíte se vyčerpaní, vyprahlí či v psychické nepohodě? Vězte, že v tom rozhodně nejste sami. Dalo by se dokonce říci, že patříte k drtivé většině národa. Z "nenormálního" duševního stavu je dnes už "norma". Chronický stres se spojil s naší pracovní činností tak pevně jako pravidelná výplatní páska. A syndrom vyhoření by zase mohl mít své vlastní místo na vizitce řady z nás...

Původně jsme se v rámci březnového vydání Moderního řízení chtěli zaměřit zejména na handicapované zaměstnance. Na jejich přínos firmám, přístup ke kariéře či životu. Čím intenzivněji jsme o tématu hovořili, tím jasnější bylo, že není možné vynechat oblast duševního zdraví. Média se jí věnují mnohdy jen okrajově. Přitom s různými psychickými problémy bojuje až příliš vysoké procento zaměstnanců.

Jako magazín, který staví na osobním kontaktu s lidmi, jsme se pochopitelně obávali, že nedokážeme najít dostatek těch, kteří by o svém duševním zdraví chtěli hovořit. K našemu velkému překvapení se to nakonec povedlo. Ukázalo se, že lidé jsou v současnosti ochotnější o svých problémech mluvit. Psychické potíže v sobě už nedusí, a firmy jim dokonce vycházejí vstříc. Kolegyně Kristýna Dlasková například vyzpovídala šest manažerů, kteří se zhroutili a následně vyšvihli zpět do pracovního tempa. Třeba Ivo Půr, který působí v marketingu poradenské společnosti KPMG, má za sebou akutní psychickou ataku. "V práci jsem byl úplně mimo. Běhal jsem po firmě a vykřikoval nesmyslná čísla. Měl jsem za to, že jsem se ocitl v nějaké hře a mým cílem je uniknout z místností. Takhle jsem vyváděl asi dvě hodiny, než přišli do práce kolegové," popisuje otevřeně den, kdy ho odvezli do bohnické léčebny.

Jak už titulek editorialu napovídá, nezapomněli jsme ani na naše původní téma, a tak Moderní řízení připravilo velmi zajímavý a ucelený pohled na handicapované kolegy. Přinášíme například velmi silný příběh podplukovnice Zuzany Nemčíkové, která chtěla být dokonalá vždy a ve všem. Touha po perfektním výkonu a přepracování ji ale přivedly na onkologii. Vypravili jsme se také za profesionály, kterým v úspěšné kariéře nebrání ani špatný zrak či nefunkční končetiny. A pokusili jsme se popsat, jaké povinnosti i novinky přináší v této oblasti legislativa.

Vážení čtenáři, přeji vám užitečně strávený čas s novým Moderním řízením.

Autoři: Jaroslav Kramer