Vážení čtenáři,

vítejte u letošního osmého vydání měsíčníku Moderní řízení, které vám jako hlavní téma přináší to nejlepší od českých "manažerů se zlatýma rukama". A proč toto téma? "Zlaté české ručičky, též zlatorukost, jsou totiž nejznámější biologická porucha, která je výsadou Čechů." Samozřejmě se jedná o nadsázku, nicméně tato "výsada lidí žijících převážně v Česku a přilehlém okolí" je pro nás příznačná.

Naše redakce proto v uplynulém měsíci vyrazila do čtyř firem, jejichž nápady (mnohdy podomácku ozkoušené v obývacím pokoji) se nejenom uchytily, ale také úspěšně zvládly pokusy o "krádež know-how" anebo mezigenerační předání. Třeba hned v úvodní reportáži se podíváme do Kyšické kosmetické firmy Ryor, která má za sebou těžký rok. Zakladatelka firmy Eva Štěpánková musela kvůli zdravotním komplikacím narychlo předat vedení své dceři Janě. Ta na post nastoupila takřka "přes noc" a musela se popasovat nejenom s novou rolí, ale také být oporou své rodině. Ve velmi otevřeném rozhovoru obě dámy popisují, jaký dopad na chod firmy změna měla, i to, jakým způsobem se snaží uchránit své jedinečné know-how.

Stejné téma, tedy ochrana jedinečného nápadu, ovšem v jiném podání. Tentokrát s nálepkou firmy Festka. I když jsou kola, která vyrábí Michal Moureček s kamarádem Ondřejem Novotným, na první pohled originál, který si nespletete, žádný ze svých nápadů si nenechali zatím patentovat. O tom, že je kopírují, přitom oba vědí a tvrdí, že to firmu nijak neohrožuje, spíš naopak, motivuje je to neustále pracovat na vývoji, který je podle nich v tomto směru klíčový. Prostě chtějí být pořád o krok před konkurencí. Jejich příběh také naleznete v rámci hlavního tématu. A do třetice ryze česká firma s ryze skandinávským názvem. Značku lůžkovin SCANquilt před 26 lety spoluzaložila Ivana Šachová. Když musela před 14 lety po náhlé smrti manžela převzít řízení firmy do svých rukou, váhala, zda ředitelskou pozici zvládne. O prodeji firmy, jejíž know-how pracně vybudovala, nicméně neuvažovala ani chvíli. Poslední z našich návštěv zamířila do pivovaru Svijany, který patří mezi nejstarší pivovary v Česku - byl založen už před rokem 1564.

V rámci hlavního tématu pak samozřejmě najdete i anketu o tom, jak si chrání know-how lídři českého byznysu, anebo praktický návod, jak o své nápady nepřijít, od právníka a patentového experta Petra Novotného.

Autoři: Jaroslav Kramer